Dziś szefem TVP został Jacek Kurski. Zgodnie z nową ustawą medialną, na to stanowisko desygnował go minister skarbu. Od dziś telewizja publiczna ma być „rzetelna” i „patriotyczna”.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości akt jawnie politycznego przejęcia telewizji przedstawiają jako początek jej uzdrowienia. – Chciałbym powiedzieć, że jestem z tej decyzji zadowolony. Jest to gwarancją przywrócenia równowagi w mediach publicznych. Telewizja potrzebuje rzetelnego, obiektywnego dziennikarstwa – mówił na konferencji prasowej szef resortu skarbu Dawid Jackiewicz. – Mam poważne przekonanie, że tak do tej pory nie było. Wszystkie inne kwestie, pomysły, plany, będą jeszcze dziś państwu zaprezentowane przez prezesa Kurskiego – zapowiedział minister.
Jackiewicz, zapytany przez dziennikarzy o kompetencje nowego szefa TVP odpowiedział, ze o nominacji zadecydowały kryteria czysto merytoryczne. – To człowiek, który zna media, gwarantuje sprawne zarządzanie – wymieniał Jackiewicz. Swoje trzy grosze dorzucił również obecny na konferencji wiceminister kultury Krzysztof Czabański. – Menadżerskie, polityczne, zawodowe, dziennikarskie – zachwalał umiejętności Kurskiego.
Nowy prezes pojawił się w budynku TVP przy ul. Woronicza ok. godziny 12:00. Nastąpiło tam symboliczne przejęcie władzy od dotychczasowego szefa – Janusza Daszczyńskiego. Następnie Kurski jest spodziewany na placu Powstańców Warszawy, w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Mówi się, że jeszcze dziś mają zapaść pierwsze decyzję personalne. Wśród kandydatów na szefa TVP Info są wymieniani m.in. Grzegorz Adamczyk, dotąd kojarzony z Polsatem i Marzena Paczuska – była wiceszefowa „Wiadomości”. Z głównego programu informacyjnego odejdzie na pewno Piotr Kraśko, o którym w krytycznych słowach wypowiadali się w ostatnim czasie politycy PiS. Zwolnienie Kraśki, a także Tomasza Lisa i Beaty Tadli obiecał swoim wyborcom Krzysztof Czabański.
Zmiany szykują się również w Polskim Radiu. Tam również dojdzie dziś do zmiany prezesa. Zostanie nim pokieruje Barbara Stanisławczyk. dziennikarka znana z takich tytułów jak „Po Prostu”, „Tygodnik Solidarność”, „Kobieta i Życie”, „Pani” czy „Twój Styl”), autorka książki. „Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska – historie dramatów i miłości” z 2011 r.”.
[crp]