Według portalu Politico, co najmniej dwudziestu republikańskich elektorów jest gotowych zagłosować wbrew woli swoich wyborców. Jeśli zbierze się ich co najmniej 37, wówczas Donald Trump nie zostanie prezydentem USA.

Pierwsze sygnały o możliwym buncie wśród niechętnych Trumpowi Republikanów pojawiły się tydzień temu za sprawą senatora Christophera Supruna z Teksasu, który zapowiedział, że nie zagłosuje na nowojorskiego miliardera. Teraz okazuje się, że rozłamowców jest znacznie więcej. Profesor prawa Lawrence Lessig w rozmowie z Politico potwierdził, że jest w kontakcie z elektorami, którzy zamierzają zagłosować inaczej niż wynika to z woli wyborców z ich stanów. Mowa jest o 20 osobach, a więc do skutecznego zablokowania prezydentury potrzebnych jest jeszcze 17. Możliwe jednak, że wiadomość o rewolcie zachęci kolejnych. W przypadku gdy wynik głosowania będzie rremisowy, o tym kto zostanie 45 prezydentem USA zadecyduje Izba Reprezentantów, natomiast wiceprezydenta wybierze Senat.


Głównym inicjatorem buntu jest właśnie profesor Lessig, na co dzień pracujący na uniwersytecie Harvarda. Kilka tygodni temu założył grupę Electors Trust, która stanowi dyskretną platformę, na której elektorzy mogą porozumiewać się ze sobą w sprawie głosowania.

Podczas wyborów prezydenckich, które odbyły się 8 listopada zwyciężył Donald Trump, który zdobył 306 głosów elektorskich. Jego rywalka, kandydatka Demokratów Hillary Clinton zdobyła 232 głosów elektorskich (do zwycięstwa potrzebnych było 270). Była Sekretarz Stanu otrzymała jednak niemal 3 mln głosów więcej. Zagłosowało na nią 65 759 248 obywateli USA, podczas gdy Trumpa zakreśliło 62 915 886 Amerykanów.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Jak to mawiała Babcia Pawlakowa: sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie. I demokracja.

  2. jeśli tak się stanie, to może już nikt nie bedzie się więcej ośmieszał i pisał o usa jako o kraju demokratycznym

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Rozwiesili w całej Polsce bilbordy z płodami. Minister Czarnek odznaczył ich medalami

Konsekwencja Przemysława Czarnka, by przekształcić Polskę w kraj katotalibanu doprawdy imp…