Mieszkańcy Bydgoszczy pokazali, co sądzą o prowadzonej ze ślepym zapałem dekomunizacji ulic. W internetowym głosowaniu nad nazwami, które zastąpią nazwy „totalitarne”, wygrało poczucie humoru i absurdu sytuacji.

ulica Armii Ludowej, Białystok/Google Image

– Wśród mieszkańców niestety dominuje niechęć do zmiany nazw ulic. W wielu przypadkach wynika to z niezrozumienia tematu albo umysłowego lenistwa – z żalem, ale realistycznie wypowiadał się w kwietniu na łamach „Tygodnika Bydgoskiego” przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon. Mimo to Rada postanowiła dać mieszkańcom szansę zaproponowania nowych patronów dla ulic, których wyrzucenie nakazał IPN. Dodać wypada, że najbardziej rażące policję historyczną nazwy, jak aleja Ludowego Wojska Polskiego, dawno z Bydgoszczy zniknęły. W niedawno zakończonym głosowaniu bydgoszczanie szukali „godniejszych następców” m.in. dla lokalnego działacza robotniczego Józefa Powalisza czy dziennikarza sportowego i więźnia hitlerowskich obozów Romana Chłodzińskiego.

Opublikowane na stronie dekomunizacjafordon.pl wyniki pokazują, że IPN ma jeszcze w Bydgoszczy mnóstwo pracy. W głosowaniu nad każdą ulicą o niewłaściwej nazwie w czołówce była opcja „bez zmian”. W kilku przypadkach na pierwszych miejscach znalazły się propozycje pokazujące, delikatnie mówiąc, że mieszkańcy mają ważniejsze problemy niż nazewnictwo przestrzeni publicznej. I tak zaproponowano, by ulicę Duracza przemianować na Dragon Balla – japońska kreskówka wygrała w cuglach, wyprzedzając inne propozycje o kilkaset głosów. Zamiast Zygmunta Berlinga zaproponowano Clinta Eastwooda. Aktor bez problemu pokonał nie tylko rotmistrza Pileckiego, ale i „Polskę Walczącą , Żołnierzy wyklętych” (zapis oryginalny). Przy ulicy Planu Sześcioletniego opcja „bez zmian” nie dała szans m.in. „Ince”, zaś zamiast Zbigniewa Załuskiego na patrona fordońskiego parku mieszkańcy zaproponowali Obi-Wana Kenobiego z „Gwiezdnych wojen”.

Najpoważniejszych działań ze strony dekomunizatorów wymaga jednak 249 osób, które w głosowaniu nad ulicą Oskara Langego zaproponowały na nowego patrona Karola Marksa. Wygrała wprawdzie opcja „Bohaterów” (też podejrzana, nie jest powiedziane wprost, że to właściwi bohaterowie), ale sam fakt, że postać tak znienawidzona przez prawicę w ogóle jest nadal rozpoznawalna to prawdziwa klęska IPN.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Jak już kiedyś zaczniemy odkaczać, proponuję następującą ustawę, krótką (4 artykuły)

  Art. 1 – Przywraca się nazwy wszystkich ulic, placów i innych miejsc publicznych (zwanych dalej obiektami) w Polsce wracają do stanu z dnia 31.08.1939 r., z zastrzeżeniem art. 2 i 3;
  Art. 2 – Jeśli w dniu 31.08.1939 obiekt nie istniał, nazwa wraca do stanu z dnia 03.06.1989 r.;
  Art. 3 – Jeśli w dniu 03.06.1989 r. obiekt nie istniał, pozostaje nazwa obowiązująca w dniu uchwalenia ustawy;
  Art. 4 – Kosztami zmian nazw obciążeni zostają wnioskodawcy zmian nazw obiektów dokonanych od 04.06.1989 r. i ich spadkobiercy.

  Co prawda we Wrocławiu czy Szczecinie możemy mieć znów AdolfHitlerPlatz, ale przynajmniej będzie wiadomo kto, kiedy i co wybudował.

 2. a dekomunizujcie co tam chcecie cwaniaczki, tylko nie zapomnijcie przy tym wspomnieć, że dekomunizacja w Polsce rozpoczęła się dekomunizacji polskiego przemysłu!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Roger Waters ma radę dla Zuckerberga: „Pierdol się”

To reakcja znanego muzyka z zespołu Pink Floyd na propozycje Facebooka, by wykorzystać jed…