„Najważniejsze to nie dopuścić do nowych skupisk migrantów” – w ten sposób ministerstwo spraw wewnętrznych z administracji prezydenta Macrona usprawiedliwiło wysłanie kolejnych oddziałów policji i żandarmerii do Calais w północnej Francji.

www.flickr.com/photos/malachybrowne

Policja interweniuje nawet w kościołach. Pomoc potrzebującym jest traktowana jako wykroczenie.

Słynna „dżungla” w Calais została zlikwidowana ubiegłej jesieni, ale problem nie zniknął. Powstały w regionie mini-obozowiska w zagajnikach i nadmorskich krzakach regionu, bo wśród części migrantów napływających do Europy nie wygasło marzenie o dostaniu się do Wielkiej Brytanii. W najbliższej okolicy Calais przebywa już ok. 600 migrantów, głównie z Afganistanu, Erytrei, Sudanu i Etiopii. Władze uważają, że to nie bliskość brytyjskich wybrzeży, lecz punkty pomocy żywnościowej przyciągają ich do miasta.

Państwo zezwoliło rozdawać jedzenie i wodę tylko raz na dobę, między 18.00 a 19.15, w określonym miejscu. Wszelka inna pomoc jest zakazana. By ominąć zakaz, francuskie i brytyjskie organizacje pomocowe sprzymierzyły się z miejscowymi proboszczami i z Pomocą Katolicką, francuską organizacją humanitarną. Śniadania, ciepłe posiłki serwuje się na dziedzińcach świątyń, choć zdarza się, że policyjne furgony pojawiają się nawet tutaj, by zatrzymywać migrantów, mimo protestów duchownych.
W tej sytuacji po okolicy krąży „tajna” tysiąclitrowa cysterna z wodą, by migranci mogli się umyć. Miejsca spotkań z migrantami są każdego dnia inne, w celu zmylenia policji. Wolontariusze przywożą kanapki, śpiwory, generatory, by migranci mogli naładować komórki, jest nawet ruchome wi-fi. Ale jeśli policja nakryje taki punkt pomocy, policja używa gazów łzawiących i pałuje zarówno migrantów, jak i pomagających. Koce, śpiwory i plecaki migrantów lądują w policyjnej śmieciarce.

Ze strony państwa w Calais nie ma już dla migrantów nic, oprócz nieskutecznych i nieludzkich represji.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. we wszystkich krajach z których przybywają migranci i w europejskich miejscach ich osiedlenia winna zostać na okres 50 lat wprowadzona polityka jednego dziecka wraz z promocją postaw lgbt-do dzieła genitalna lewico

  2. powinni ich wszystkich natychmiast odeslac skad przyjechali, wpuszczac do europy tylko tych kolorowych ktorzy daja gwarancje ze sa turystycznie i maja za co wrocic do siebie

  3. Nic dziwnego, że nie chcą kolejnej dżungli. Dobrze pamiętają co działo się w zeszłym roku. I obawiam się, że to jest wybór a lub b. Będzie albo zdecydowane uniemożliwienie tworzenia obozowisk, w skrajnym przypadku pałowanie. Albo niekontrolowana dżungla napady na tiry itp.

  4. „nieludzkich represji.”…
    NIELUDZKICH REPRESJI
    Jak w takim razie Srajk.eu nazwie np. masakrę w Sabra i Szatila (specjalnie przykład palestyński, żeby wam było milej:))

  5. A ty Tadeuszu co rozumiesz? Chyba nic… niemniej jednak, że zwalczyć chęć zastosowania brutalnej siły wobec ciebie to duzy wysiłek woli.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

,,Nasz rząd wspiera głównie firmy i zapomina o pracownikach” – wielotysięczne protesty robotnicze w Portugalii

Tysiące pracowników demonstrowało się w sobotę w miastach i miasteczkach na terenie całej …