Jak wynika z marcowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej, liczba osób niezadowolonych z kierunku zmian w kraju znacznie przewyższa entuzjastów, którzy stanowili ok. 1/3 badanych.
W porównaniu do zeszłego miesiąca, zwiększył się odsetek ankietowanych, według których sytuacja w kraju jest zła (z 47 do 50 proc.) i tych, którzy nie mają zdania (z 15 do 16 proc.), spadła natomiast liczba zadowolonych, których w lutym było 38, a teraz tylko 34 proc. Według autorów raportu, zmiana ta łączy się przede wszystkim z protestami kobiet oraz z zamieszaniem wokół wyboru przewodniczącego Radu Europejskiej – przypomnijmy, że Polska rękami premier Beaty Szydło jako jedyne państwo w Unii Europejskiej nie zgodziła się na kandydaturę Donalda Tuska i poparła Jacka Saryusz Wolskiego.
Wnioski te wydają się zasadne, gdyż zmiany dotyczące stosunku Polaków do sytuacji w kraju dotyczą kwestii przede wszystkim politycznych. Jeśli chodzi o ocenę zakładu pracy, poziomu życia czy warunki materialne gospodarstw domowych, to pozostają one na tym samym poziomie, a nawet zmieniają się na lepsze. 53 proc. (od lutego wzrost o 5 proc.) ocenia swoją sytuację materialną jako dobrą, a tylko 7 proc. (w porównaniu z 10 proc. w lutym) jako złą. Nie zmieniło się w zasadzie zdanie badanych na temat rozwoju gospodarczego – najbardziej popularny (43 proc.) jest pogląd, że jest przeciętny. Tymczasem sytuację polityczną aż 46 proc. Polaków ocenia źle, dobrze tylko 16 proc. – pogląd ten najbardziej popularny jest wśród osób o prawicowych poglądach, jednak nawet spośród nich aż 28 proc. nie ma dobrej opinii o tym, co się dzieje na scenie politycznej. Najbardziej krytyczni są ankietowani o przekonaniach lewicowych – aż 70 proc. z nich ma złe zdanie o polskiej polityce.
Badanie zostało wykonane przez CBOS w dniach 2-9 marca 2017 roku na reprezentatywnej próbie 1020 Polaków i Polek.