„Rafiki” to pierwszy kenijski film, który trafi na festiwal w Cannes. Ale w ojczyźnie reżyserki Wanuri Kahiu został zakazany. Władze przestraszyły się, że ukazane w filmie wątki LGBT będą siały zgorszenie.

„Jest mi niezwykle przykro poinformować, że nasz film »Rafiki« został zakazany w Kenii. Wierzymy, że dorośli Kenijczycy są wystarczająco dojrzali i bystrzy, aby oglądać lokalne treści, ale tego prawa im odmówiono” – napisała na Twitterze rozżalona reżyserka.

Władze najpierw usiłowały wpłynąć na Wanuri, aby zmieniła zakończenie – w wraz z nim całą wymowę filmu. Bohaterki, o których trudnej miłości opowiada fabuła, powinny na końcu się rozstać, aby w świat nie szło przesłanie o tym, że miłość lesbijska jest wartością samą w sobie – uznał Kenijski Zarząd Klasyfikacji Filmów. 16 kwietnia na spotkaniu z reżyserką zażądano zmiany zakończenia.

Scenariusz oparty jest na opowiadaniu Moniki Arac de Nyeko „Jambula Tree”, które zdobyło Nagrodę Caine’a – przyznawaną za najlepsze opowiadania afrykańskie. Reżyserka tłumaczyła to dziennikarzom „The Hollywood Reporter”. Oznajmiła też, że nie ugięła się i nie zmieniła zakończenia tak, aby ukazać postawę bohaterek „Skruszonych” i „nawracających się”na heteroseksualizm.

Na takie dictum Zarząd ustami Ezekiela Mutui wydał oświadczenie: „Zarząd z wielkim niepokojem zauważa, że »Rafiki« (…) zawiera sceny homoseksualne, które są niezgodne z prawem, kulturą i wartościami moralnymi Kenijczyków. Naszym zdaniem celem tego filmu jest legitymizacja lesbijstwa w Kenii w niezgodzie z zaleceniami Zarządu w sprawie klasyfikacji treści i z konstytucją Kenii” – i zakazał wyświetlania filmu. Próbuje jednak ugrać nieco popularności na towarzyszących filmowi kontrowersjach – i na Twitterze zamieszcza wpisy pod wypromowanym przez siebie hasztagiem #KFCBbansLesbianFilm.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zbieramy owoce reformy emerytalnej z czasów Buzka. Ponad 300 tys. emerytów grozi śmierć głodowa

Nie ma w tym żadnej przesady. 337, 6 tys. osób na koniec 2021 roku pobierało z ZUS emerytu…