Site icon Portal informacyjny STRAJK

Chcemy cyrku bez zwierząt! – będzie demonstracja pod Sejmem

Idea cyrku bez zwierząt powinna stac się cywilizacyjnym światowym standardem /fot. wikipedia commons

29 marca o 14.00 pod budynkiem Sejmu w Warszawie koalicja Cyrk bez Zwierząt i Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt “Viva!” zaprotestują przeciwko bezkarności cyrków, które w swojej ofercie nadal mają występy tresowanych zwierząt.

“Jesteśmy zwolennikami sztuki cyrkowej reprezentowanej przez ludzi, którzy z własnej i nieprzymuszonej woli prezentują swoje umiejętności. Wykorzystywanie zwierząt to anachronizm, którego miejsce jest na śmietniku historii. Nie godzimy się na poniżanie i brutalną tresurę zwierząt” – piszą na Facebooku organizatorzy wydarzenia.
Happening “W cyrku zwierzęta są prawdziwe” ma zachęcać do składania podpisów pod petycją o zakaz wykorzystywania zwierząt i ograniczenia cyrków do pokazów akrobatyki, klaunów i “magików” – bez cierpienia, więzienia w klatkach i morderczej tresury żywych stworzeń. Do tej pory petycję podpisało już ponad 45 tysięcy osób. Swoje poparcie można zadeklarować tutaj.

Wydarzenie promowane jest w spocie Koalicji:

Autorzy powołują się również na najnowszy raport “Vivy!” z 2016 roku, w którym działacze alarmują: “Ogólną liczbę zwierząt występujących w Polskich cyrkach w sezonie 2016 szacuje się na około 200-250 osobników. Są to głównie konie, kuce, psy, wielbłądy, lwy, tygrysy, słonie, osły, lamy, zebry, krokodyle, węże, żółwie, legwany, papugi, gołębie, a także małpy kapucynki, koty, świnie, barany, kogut, szczur, królik, jeżozwierz i dwa ostronosy. Największy polski cyrk posiada około 50 zwierząt. 1 Zwierzęta egzotyczne z reguły wypożyczane są z zagranicy – np. z Czech czy z Niemiec.W Polsce sezon cyrkowy trwa zwykle od lutego do listopada, a cyrki odwiedzają średnio 200 miejscowości w ciągu roku. Poprzedni sezon (2015) trwał aż 274 dni“.

Strajk.eu wspiera postulaty organizacji prozwierzęcych i przyłącza się do protestu.

Exit mobile version