31-letni Daniel Frahn był kapitanem zespołu Chemnitzer FC, występującego w 3. Fussball-Lidze. Był, bo właśnie został dyscyplinarnie zwolniony. Powód? Utrzymywanie kontaktów z neonazistowską grupą kibiców. W jego przypadku była to już recydywa.

Niemal dokładnie roku temu skrajna prawica z Chemnitz wykorzystała przypadkowe morderstwo na lokalnym festynie do wszczęcia ulicznych zamieszek i animowania nastrojów pogromowych, wymierzonych przeciwko migrantom. Od tego czasu władze miasta współpracują z policją, a także instytucjami, w tym również z klubem piłkarskim na polu podcinania skrzydeł grupom ekstremistycznym. Uruchomione zostały programy dla byłych neonazistów, w ramach których prowadzona jest reedukacja oraz udzielane wsparcia w powrocie do normalnego życia. Podobne projekty działają zresztą w kilkudziesięciu innych niemieckich ośrodkach.

Chemnitzer FC w 2018 roku zobowiązał się przed władzami miasta i akcjonariuszami klubu do działań na rzecz rozbicia „bastionu prawicowego radykalizmu”. Dlatego też kiedy w marcu bieżącego roku kapitan drużyny Daniel Frahn został przyłapany na oddawaniu hołdu Thomasowi Hallerowi, zmarłemu kibolowi i członkowski nazi-gangu, reakcja klubu była natychmiastowa. Piłkarz został ukarany grzywną i otrzymał pierwsze, a zarazem ostatnie ostrzeżenie.

Informacje o tym, że Frahn nadal utrzymuje kontakty z skrajnie prawicowymi grupami chuliganów, takimi jak „Kaotic Chemnitz” czy uznania przez policję na kryminalną „Nationalsozialistische Boys”, pojawiały się jednak nadal. Czarę goryczy przelała sytuacja, jaka miała miejsce 3 sierpnia, kiedy podczas wyjazdowego meczu z Hallercher, kapitał drużyny z Chemnitz, który nie mógł zagrać z powodu kontuzji, zasiadł w sektorze kibiców, w towarzystwie członków nazistowskiej bandy.

Tym razem reakcja klubu była zdecydowana. Chemnitzer FC wydał oświadczenie, w którym zakomunikować, że zachowania piłkarza było „bardzo szkodliwe”, dodając, że „jego wcześniejsza skrucha była farsą”. Kontrakt z Frahnem został rozwiązany.

„Daniel Frahn, w Chemnitzer FC nie ma już dla ciebie miejsca” – czytamy w oświadczeniu klubu.

v


paypal

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niemcy: tysiące zielonych świateł przed Bundestagiem. Apel o przyjęcie migrantów

Sześć tysięcy zielonych świateł zapłonęło w niedzielę 28 listopada przed gmachem Bundestag…