Potężny kapitał ma nowy argument służący do pacyfikowania oczekiwań płacowych pracowników. To wojna handlowa między USA a Chinami. Dokładnie to usłyszeli przedstawiciele załogi największej na świecie kopalni odkrywkowej miedzy w chilijskim Chumquicamata.  Ich reakcja mogła być tylko jedna – odmowa pracy.

Kopalnia odkrywkowa miedzy w położonym na północy Chile mieście to prawdziwy światowy gigant, bez którego nie byłaby możliwa produkcja sprzętu elektronicznego na obecną skalę. Zakład odpowiada za zasilania światowego rynku 11 proc. zapotrzebowania na surowiec.

Warunki pracy w Chumquicamata są arcytrudne. Odkrywka jest położona na wysokości 2850 m n.p.m., co oznacza konieczność harówki w rozrzedzonym powietrzu, w jamie o głębokości 900 metrów, o wymiarach 4000×2500 m. „Piekło” – tak o swojej pracy w okresie letnim mówią górnicy.

Dwa tygodnie temu rozpoczął się spór zbiorowy pomiędzy dyrekcją kopalni, a związkami zawodowymi. Pracownicy domagają się wzrostu płac dla wszystkich członków załogi, w zależności od stanowiska o 5-7 proc., a także zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia górników, bardziej zaawansowanie specjalistyczne badania ich organizmów, bardziej zaawansowaną odzież ochronną. Wśród postulatów znalazł się również pomysł zwiększenia nakładów na górnicze emerytury.

Przedstawiciele Coldelco, właściciela kopalni twierdzą, że środków na zwiększenie budżetu płac nie mają, bo na światowych rynkach nastąpił spadek cen miedzy, co tłumaczą wojną handlową pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem – największym światowym importerem surowca. Chilijscy dziennikarze zwracają też uwagę, że koncern zainwestował w ostatnim czasie w poszukiwanie nowych złóż na Pustyni Atacama, co oznaczało konieczność wygospodarowania na inwestując miliarda dolarów. Podwyżki dla 3200 pracowników nie pochłonęłyby więcej niż 100 mln dolarów.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „miedzi” – nie: „miedzy”!!
    bo w mianowniku jest „miedź”, nie: „miedza” (czy autor wie, co to miedza? na Zbawixie jej nie ma)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zakonnik od Braci Mniejszych zgwałcił dziecko, któremu podał wcześniej wódkę

Tym razem nie możemy napisać „w polskim kościele bez zmian”. Zakonnik pełniący…