– Chin nie zatrzyma żadna siła – powiedział prezydent ChRL Xi Jinping powiedział podczas przemówienia inaugurującego uroczystości.

Xi Jinping podczas przemówienia w 70. rocznicę utworzenia ChRL, źródło: Twitter
Xi Jinping podczas przemówienia w 70. rocznicę utworzenia ChRL, źródło: Twitter

– Tego dnia, 70 lat temu, towarzysz Mao Zedong ogłosił światu powstanie Chińskiej Republiki Ludowej. Obywatele Chin powstali, dzięki temu wielkiemu wydarzeniu zakończył się ponad 100-letni, upokarzający okres naszej historii. Chińczycy wyruszyli w szlachetną i wspaniałą podróż – mówił na Placu Niebiańskiego Spokoju Xi Jinping.

Prezydent Chin podkreślał w swoim przemówieniu, że kierowany przeze niego kraj zamierza pozostać na drodze pokojowego rozwoju i międzynarodowej współpracy, natomiast wyraźnie zaznaczył, że Chińska Armia Wyzwolenia Ludowego będzie „z całą mocą strzegła suwerenności i bezpieczeństwa państwa”. Nawiązał również do kwestii Tajwanu, z którym ma – wedle jego słów – nastąpić „pokojowe zjednoczenie”.

Xi zapewniał również, że że władze Chin stawiają na pierwszym miejscu mieszkańców kraju i „spełniają aspiracje” społeczne w każdej mierze. Za bezwzględny priorytet Xi uznał kwestię dalszego rozszerzania dobrobytu i zupełnej eliminacji biedy.

To jest też jeden z najważniejszych celów drugiej kadencji prezydentury Xi Jinpinga. Jesienią 2017 r. podczas XIX krajowego zjazdu rządzącej Komunistycznej Partii Chin zapowiedział on, że do 2020 r. bieda zostanie całkowicie zlikwidowana, a Chiny staną się „umiarkowanie zamożnym społeczeństwem”.

Według danych Banku Światowego w ciągu ostatnich 40 lat w Chinach udało się uratować ze skrajnej biedy ponad 800 mln osób. Jest to zasługą niekapitalistycznych norm ekonomicznych i oparciu gospodarki na planach pięcioletnich.

Prezydent Chin dokonał też przeglądu wojsk podczas uroczystej defilady.

Komunistyczna Partia Chin cieszy się olbrzymim społecznym poparciem, a rozwój cywilizacyjny, jaki dokonuje się w ostatnich dekadach – według wszelkich przewidywań – uczyni z tego kraju najsilniejszą gospodarkę świata.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Wielkie słowa, ale czy tak jest rzeczywiście? Taki rozwój, a nie egzekwuje się chociażby drugiego egzemplarza umowy o pracę dla pracownika. Z innymi sprawami, jak ubezpieczenia społeczne, też jest tam słabo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…