Kilka dni temu w Pekinie zakończyła się międzynarodowa konferencja dotycząca bezpieczeństwa Azji centralnej. Po wyjściu Amerykanów z Afganistanu Rosja i Chiny podzielą się odpowiedzialnością. I wpływami.

http://en.kremlin.ru/events/president/trips/46998/photos/38588
Rosja i Chiny chcą stworzyć swoją alternatywną koalicje antyterrorystyczną, fot. en.kremlin.ru

Eksperci, uczestniczący w pekińskiej konferencji stwierdzili, że choć sytuacja w Centralnej Azji jest stabilna, to w niedalekiej przyszłości można oczekiwać wzrostu napięcia.

– Źródło terroryzmu znajduje się w Afganistanie i rejonie plemiennym na północno zachodnich rejonach Pakistanu. Można powiedzieć, że problem bezpieczeństwa Afganistanu jest problemem bezpieczeństwa Centralnej Azji – powiedział profesor instytutu Stosunków Międzynarodowych Tzinhua U Dahuei. Pozostałe państwa Azji Centralnej mogą też służyć jako źródło napływu zwerbowanych ochotników w szeregi terrorystów.

W Pekinie odnotowano, że po wyjściu wojsk międzynarodowej koalicji z Afganistanu, natychmiast stamtąd zaczęły napływać szerokim strumieniem narkotyki.

Chiny i Rosja gotowe są połączyć swe siły dla walki z terroryzmem i jego źródłami w tym regionie. Odpowiada to interesom obu krajów i nie ma między nimi pola potencjalnego konfliktu. Rosyjscy i chińscy eksperci opracują ramy przyszłej szerokiej współpracy między tymi państwami, mówi się w komunikacie z pekińskiej konferencji.

Z tej krótkiej informacji wynika przede wszystkim to, że Chiny i Rosja potrafią łączyć swe siły w zakresie współpracy w tak newralgicznej dziedzinie jak współpraca służb specjalnych. To z kolei pokazuje światu, a przede wszystkim USA, że w Azji pojawia się silny i trudny do podporządkowania gracz, który nie chce wpuszczać na to terytorium nikogo obcego.

(wykorzystano publikację People’s Daily)
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kłótnie w kolejce po Pfizera: seria skandali w Hiszpanii

Podobnie jak w innych krajach, w Hiszpanii doszło do żywej kłótni w kolejce po szczepionkę…