Site icon Portal informacyjny STRAJK

Chiny: odkryto ogromne pokłady złota. „Niewyobrażalne bogactwo”

Jedne z największych złoży złota w Azji i największe w historii chińskiego górnictwa zostały zlokalizowane w północno-wschodniej części Państwa Środka. Eksploatacja potrwa kilkadziesiąt lat, a Chiny staną się światowym potentatem w wydobyciu drogocennego kruszcu.

Chiny staną się jednym z głównych wydobywców złota na świecie / youtube.com

Geologowie są zdania, ze podobnie rozległe zasoby złota mogą być dostępne być może już tylko na Antarktydzie. Wygląda więc na to, że fortuna wyraźnie sprzyja Chinom – państwu, które już teraz jest największą gospodarką świata.

Odkrycie zostało ogłoszone przez Shandong Gold Group, drugą co do wartości kapitału spółkę zajmującą się wydobyciem złota w Chinach. Nie została ujawniona dokładna lokalizacja, wiadomo jednak, że są to największe zasoby, jakie kiedykolwiek zostały znalezione w tym kraju. Według wstępnych szacunków przedsiębiorstwa, ich wydobycie potrwa ponad cztery dekady, w zależności od postępu technologicznego w górnictwie. Złoża są stosunkowo łatwe w eksploatacji – rozciągają się na długości 2000 metrów, a ich grubość to nawet 67 metrów. Ile dokładnie liczą zasoby? Według portalu Chinadaily, który powołując się na władze spółki mówi o „niewyobrażalnym bogactwie”, ich wielkość szacowana jest na 382,58 ton. Wartość złóż wynosi ponad 150 mld juanów czyli około 22 mld dol.

Odkrycie może wpłynąć na spadek cen kruszcu na światowych rynkach, a co za tym idzie – zmianą wartości rezerw państw. Według najnowszych danych (z sierpnia 2016 r.) zgromadzonych przez World Gold Council, największe rezerwy mają Stany Zjednoczone. Fort Knox kryje w swych murach 8,133 tys. ton złota. Amerykanie w złocie trzymają 76 proc. rezerw walutowych. Na drugim miejscu są Niemcy, którzy zgromadzili 3,378 tys. ton żółtego kruszcu, a na trzecim Włosi (2,451 tys. ton).

W pierwszym półroczu 2016 roku cena złota rosła najszybciej od 35 lat. W sylwestra 2015 roku uncja złota kosztowała 1061,49 dolarów, podczas gdy w ostatnim dniu czerwca 2016 r. za ten sam kawałek kruszcu trzeba było zapłacić 1322,2 dolarów, czyli prawie o 25 proc. więcej. W tym okresie popyt na złoto był o 18 proc. większy niż w pierwszym półroczu 2015 r.

 

Exit mobile version