Palestyna otrzymała wczoraj od Chin transport 100 tys. dawek szczepionki Sinopharm. Dar od ChRL ma umożliwić Palestyńczykom dokończenie szczepień personelu medycznego oraz rozpoczęcie szczepienia wśród osób starszych i przewlekle chorych.

Chiny wspierają Palestynę w walce z pandemią już od pojawienia się pierwszych przypadków koronawirusa w tym kraju w marcu 2020 roku. W ubiegłym roku Pekin przesyłał Palestyńczykom kilka transportów lekarstw i sprzętu medycznego. W czerwcu przyjechała na miejsce także grupa chińskich lekarzy, która wsparła lokalną służbę zdrowia.

Teraz do Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy trafił największy jak do tej pory transport szczepionek. Władze palestyńskie, pozostawione same sobie przez okupujący te tereny Izrael, zaopatrywały się dotychczas w wakcyny głównie z Rosji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dostawy stamtąd były jednak o wiele skromniejsze.

Palestyńska minister zdrowia Mai al-Kaila podziękowała chińskim władzom i podkreśliła, że „Palestyna bardzo docenia zaangażowanie Chin w dostarczanie krajom na całym świecie szczepionek jako globalnego dobra publicznego”. ,,Dzięki temu wsparciu będziemy mogli kontynuować szczepienie naszego personelu w szpitalach, dentystów, farmaceutów i wszystkich innych pracowników medycznych pozostających w bezpośrednim kontakcie z ludnością” – dodała Kaila.

Jak wynika z danych ministerstwa zdrowia, dotychczas pierwszą dawkę szczepionki otrzymało ponad 69 tys. Palestyńczyków, a około 7 600 osób dostało już także drugą. W poniedziałek zarejestrowano w Autonomii Palestyńskiej 1786 nowych zachorowań na COVID-19 i 18 zgonów. Od początku pandemii odnotowano w tym kraju już 266 720 zakażeń.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

USA niewiarygodnie o śmierci palestyńskiej dziennikarki

Śmierć palestyńskiej dziennikarki Shireen Abu Akleh, 11 maja br. wywołała falę protestów w…