Wizyta gubernatora chińskiej prowincji Syczuan w Warszawie jest jednym z pierwszych kroków przygotowujących czerwcową wizytę prezydenta Chin w Polsce.

Początek pięknej współpracy, fot. strajk.eu
Początek pięknej współpracy, fot. strajk.eu

O randze spotkania świadczy fakt, że w stołecznym hotelu Westin obecny był gubernator prowincji Syczuan Wang Dongming i ambasador Chin w Polsce Xu Jian.

Goście roztoczyli przed zebranymi obraz reprezentowanego przez nich regionu, wyrażając zainteresowanie możliwością współpracy zarówno z polskim biznesem, jak i organizacjami turystycznymi. Syczuan, choć wizualnie niezbyt duża część Chin, jest jednak jedną z najprężniej rozwijających się części tego kraju. Zamieszkuje ją 90 milionów ludzi, niemal trzy razy tyle, co w Polsce. Stolica prowincji, Chengdu, zostało uznane przez magazyn „Forbes” w zeszłym roku za najszybciej rozwijające się miasto na świecie, znalazło tutaj swoją lokalną 299 z 500 największych firm światowych. PKB regionu za 2015 rok to 3 biliony (3 000 000 000 000) juanów, czyli około 461 miliardów dolarów., a jego wzrost w ciągu ostatniego roku osiągnął ponad 12 proc. Chińczycy, jak deklarowali, chcą z Polską kooperować w przemyśle spożywczym, maszynowym i obronnym.  Zachwalali też linię kolejową łączącą Chengdu z Łodzią (11 dni podróży), a stamtąd do najważniejszych miast Europy Zachodniej.

Poza obowiązkowym pokazywaniem Syczuanu jako nowoczesnego i przodującego w produkcji regionu, goście konferencji zostali uraczeni filmami o turystycznych urokach tego miejsca. Wyrażano nadzieję na daleko idącą współpracę z Polską również w tej dziedzinie.

Konferencja w Warszawie i wizyta gubernatora Wang Dongminga jest nie tylko odpowiedzią na pobyt prezydenta Polski w Chinach w listopadzie zeszłego roku, ale też częścią dyplomatycznej ofensywy Chin w Europie środkowej i Zachodniej.

Portal strajk.eu podczas konferencji nawiązał współpracę z największym i najważniejszym dziennikiem w Chinach, gazetą „Renmin Rybao”.

(wykorzystano publikację People’s Daily)

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Chiny stanowią ogromną szansę dla Polski – mają środki i technologię a szukają tylko odpowiedniej lokalizacji do dalszej ekspansji w Europie. Pierwszy Polski reaktor atomowy powinien pracować na Tor a Chiny mają aktualnie najbardziej zaawansowaną w tej dziedzinie technologię.

  2. Pan Prezes Korwin nie tylko wcześniej nawiązał współpracę z Chinami, ale płynnie posługuje się mandaryńskim. Każdy to może zobaczyć na własne oczy na udostępnionych w sieci filmikach z wakacji Pana Prezesa, które spędza w Kraju Środka.

    Złoże się, że Pan Redaktor Gadzinowski też zna mandaryński.

  3. Podpis pod zdjęciem „Początek pięknej współpracy”. A już myślałom, że ten portal w niczym mnie nie zadziwi.

  4. Portal strajk.eu podczas konferencji nawiązał współpracę z największym i najważniejszym dziennikiem w Chinach, gazetą “Renmin Rybao”.

    1. Musiało do tego dość, skoro Renmin Ribao (Dziennik Ludowy) jest dziennikiem Komunistycznej Partii Chin, która z komunizmem ma dziś tyle samo wspólnego, co portal strajk.eu z lewicą.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Ameryka Łacińska: z powodu pandemii zniknęło 26 mln miejsc pracy

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) poinformowała, że na skutek pandemii koronawirusa i…