Rząd chiński ogłosił program zwalczania ubóstwa, który ma być realizowany w ramach 13. Planu Pięcioletniego na lata 2016-2020. Program zakłada całkowitą likwidację sfery biedy i ubóstwa do 2020 roku. Stanowi on kontynuację planu realizowanego w latach 2012-2014, który zapewnił 52 milionom mieszkańców wsi wyjście z biedy.

fot. wikipedia commons

“Zniesienie ubóstwa stanowi dla Chin najtrudniejsze zadanie dla osiągnięcia celu, jakim jest budowa społeczeństwa powszechnego dobrobytu, gdzie obszary wiejskie pozostają najsłabszym ogniwem” – stwierdza rządowy dokument. Obecnie w Chinach ubóstwem jest dotkniętych ok. 700 milionów obywateli, a nieco ponad 55 milionów znajduje się poniżej progu ubóstwa, dysponując dochodami na poziomie 2 800 juanów rocznie (1 juan = 0,14 dolara). Program ma dotyczyć szczególnie ludności zamieszkałej w 128 najbiedniejszych wsiach i 832 gminach. Rządowy plan przewiduje rozwój w najbiedniejszych regionach konkurencyjnego przemysłu, rolnictwa, turystyki i handlu elektronicznego. Mają zostać uruchomione specjalne programy mające na celu zwiększenie zatrudnienia, ulepszenie systemu edukacji i służby zdrowia oraz poprawę stanu środowiska naturalnego. Ponadto osoby niezdolne do pracy mają mieć zapewniony podstawowy standard socjalny. Przewiduje się też możliwość dobrowolnego przesiedlania mieszkańcow z najbiedniejszych obszarów kraju.

Wszyscy mieszkańcy wsi mają zostać objęci podstawową opieką medyczną. Studenci z ubogich rodzin będą zwolnieni z wszelkich opłat związanych z edukacją. Rząd oraz lokalne władze administracyjne przeznaczą kwotę równowartości 14,5 miliarda dolarów rocznie na walkę z biedą. Osoby zamieszkałe w biedniejszych regionach będą korzystały z ulg podatkowych, a ponadto mają im być udzielane preferencyjne kredyty. Chińska agencja Xinhua opisuje przypadek 45-letniego mieszkańca prowincji Gansu, jedynego żywiciela pięcioosobowej rodziny, składającej się z dwojga niezdolnych do pracy rodziców i trojga uczących się w szkole dzieci. W listopadzie otrzymał on pożyczkę ze spółdzielni kredytowej, co pozwoli mu na uruchomienie biznesu agroturystycznego. Poprzednio nie mógł on dostać kredytu bankowego bez dodatkowego zabezpieczenia.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

AgroUnia zakończyła konwencję programową

AgroUnia, przez wielu traktowana jako nowa nadzieja lewicy zakończyła swą konwencje progra…