Chiny nie kojarzą się szczególnie z rajem dla wegetarian, szczególnie biorąc pod uwagę zbliżający się festiwal psiego mięsa. A jednak podejście do diety cały czas się tam zmienia i wkrótce może mieć to niebagatelny wpływ dla zwierząt a także zmian klimatycznych.

W Chinach przybywa wegan i wegetarian / flickr.com
W Chinach przybywa wegan i wegetarian / flickr.com

Chińskie Ministerstwo Zdrowia zaleciło właśnie ograniczenie konsumpcji mięsa i jajek do 200 gram dziennie (obecnie średnio spożywa się tam ok 300 gr). To nowe zalecenie zostało opracowane przez Chińskie Stowarzyszenie Dietetyki i ma na celu poprawienie ogólnego stanu zdrowia Chińczyków, a przede wszystkim walkę z otyłością. Zauważono, że wzrost konsumpcji mięsa sprzyja wzrostowi otyłości wśród społeczeństwa i dlatego odpowiedzialny za zdrowie mieszkańców departament odpowiedział nowymi wytycznymi. Jednym ze „skutków ubocznych” takiego ograniczenia spożycia mięsa i jaj byłoby ograniczenie produkcji gazów cieplarnianych przez Chiny. Przełożyłoby się to na zmniejszenie emisji na całym świecie aż o 1.5%.

Ograniczenie spożycia produktów odzwierzęcych jak wiadomo ma wymiar nie tylko zdrowotny, ale i ekologiczny i etyczny. Dlatego coraz więcej państw zaleca lub sugeruje ograniczenie mięsa i nabiału w diecie.

Mimo, że Chiny często kojarzą się głównie z okrutnym traktowaniem zwierząt, to należy pamiętać, że ruch prozwierzęcy dotarł i tam. Młode pokolenie jest coraz bardziej zainteresowane wegetarianizmem i weganizmem, powstają dla nich miejsca lub opcje w restauracjach i sklepach. Szacuje się, że w 2014 roku w Chinach już 4 do 5% ludzi było na diecie roślinnej, co daje nam niebagatelne 50 milionów wegan!

(wykorzystano publikację People’s Daily)
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Triest zbuntowany: w Włoszech robotnicy nie chcą certyfikatów kowidowych

(korespondencja z Włoch) Od 15 października we Włoszech obowiązuje GreenPass dla osób prac…