Sezon chorobowy nabiera rozpędu, a w rozprzestrzenianiu wirusów i bakterii pomagają decyzję sieci handlowych. Netto i Biedronka premiują pracowników, którzy nie chodzą na zwolnienia lekarskie. Właściciele nie dbają o to czy pracownicy są zdrowi i nie zarażają klientów. Wystarczy, że stawiają się w miejscu pracy.

Sklep sieci Netto w Międzyzdrojach / wikipedia commons

Niedobór chętnych do pracy to poważny problem dla dużych sieci handlowych w Polsce. Mimo wzrastających płac najwięksi gracze wciąż mają kłopoty ze skompletowaniem załóg. Próbują zatem wycisnąć co się da z obecnych zasobów ludzkich. Niektóre pomysły są jednak szkodliwe, nie tylko dla zatrudnionych, ale i dla klientów. Koncern Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka w placówkach na terenie Warszawy premiuje kwotą do 600 zł pracowników, którzy w ciągu danego miesiąca nie opuszczą żadnego dnia w pracy. Sieć nie prowadzi przy tym weryfikacji stanu zdrowia członków załogi. Zatrudnieni mogą teoretycznie siedzieć za kasą z grypą, świnką i anginą.

Podobna sytuacja ma miejsce w Netto.Tam również płacą pracownikom za frekwencje. „W marcu wprowadziliśmy premię absencyjną w miejscowościach, gdzie mamy największe problemy z zatrudnieniem pracowników. Premia wynosi od 250 do 400 zł i jest uzależniona od tego, czy pracownik przepracował dany miesiąc bez nieusprawiedliwionych spóźnień, bezpłatnych urlopów, zwolnień lekarskich. Nie jest to premia za to, że pracownicy nie chorują – przysługuje tym osobom, które przepracowały cały miesiąc bez nieobecności w pracy. Takie premie są przyznawane nie tylko w handlu – także w wielu zakładach produkcyjnych i innego typu firmach. Premia nie ma charakteru restrykcyjnego a motywacyjny. Zakładamy, że osoba dorosła, która jest chora, pójdzie do lekarza i wykorzysta zwolnienie lekarskie, niezależnie od tego, czy dostanie premię, czy też jej nie otrzyma” – czytamy w oświadczeniu sieci.
W Warszawie w ostatnich dwóch tygodniach odnotowano wzrost zachorowań na anginę. W niektórych biurach absencja przekracza 50 proc. Zaraza dotknęła również drużyny sportowe. Z powodu anginy został odwołany mecz piłkarski Polonii Warszawa ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zbieramy owoce reformy emerytalnej z czasów Buzka. Ponad 300 tys. emerytów grozi śmierć głodowa

Nie ma w tym żadnej przesady. 337, 6 tys. osób na koniec 2021 roku pobierało z ZUS emerytu…