Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) zlecała przeprowadzanie w Danii eksperymentów medycznych na osieroconych dzieciach – ujawnia duńska telewizja publiczna DR.

311 dzieci w wieku 4-14 lat brało udział od 1962 roku w testach medycznych wywołujących psychiczne i fizyczne cierpienie. Starsze dzieci zwabiano obietnicą przeżycia przygody oraz wypłaty kieszonkowego w wysokości 16 koron. Testy odbywały się w piwnicy szpitala miejskiego w Kopenhadze. Badania miały wykazać wpływ genów oraz środowiska na rozwój schizofrenii.

Tortury

Opis eksperymentu, przedstawiony w filmie „Poszukiwanie siebie” w reżyserii Pera Wennicka, jednej z ofiar, przypomina tortury realizowane przez CIA i sojuszników w Chile, Brazylii czy Indonezji. Dzieci były unieruchomiane poprzez przywiązanie do krzeseł, obwiązywane kablami, do serca i kończyn miały przypięte elektrody. Na uszach – słuchawki, przez które puszczano im przeraźliwe dźwięki.

Wennick wspomina taką „przygodę” jako potworne cierpienie, którego naznaczyło jego dorosłe życie poważną traumą,

Złamanie Kodeksu Norymberskiego

Według historyka Jacoba Knage Rasmussena z duńskiego Muzeum Opieki Społecznej, informacje ujawnione w firmie „należy uznać za szokujące”. – Po raz pierwszy udało się udokumentować, że dzieci w Danii były poddawane regularnym eksperymentom medycznym. Nie znam podobnych prób w Skandynawii. Jest to sprzeczne z Kodeksem Norymberskim z 1947 roku, regulującym kwestie etyczne po hitlerowskich eksperymentach na ludziach – powiedział Rasmussen w telewizji DR.

Autor filmu w wieku 34 lat odkrył, że dane o jego chorobach są wciąż przekazywane do współpracującego z CIA Instytutu Psychologicznego. Zarówno on, jak i inne ofiary, nie mieli pojęcia w jakim celu przeprowadzane były testy.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Jerzy Urban nie żyje

Powiedzieć, że wraz ze śmiercią Jerzego Urbana odchodzi w przeszłość pewna epoka dziennika…