Śledczy wykorzystali technikę, która wywołuje uczucie tonięcia i obniża temperaturę ciała. CIA torturowała więcej osób, niż oficjalnie się przyznawało. Stosowało wobec nich „water dousing” (oblewanie wodą) technikę niezwykle podobną do „waterboarding” (podtapianie).

flickr.com / mellowbox
flickr.com / mellowbox

CIA utrzymuje, że od 11 września 2001 roku, kiedy rozpoczęła się tzw. „wojna z terroryzmem” podtapiała jedynie trzech więźniów. Wszystkie ujawnione akty tortur miały miejsce w Kiejkutach Starych; dwóch z trzech mężczyzn – Abd al-Rahim al-Nashiri i Abu Zubaydah nie miało żadnych powiązań z terroryzmem. Z najnowszego raportu Senatu wynika jednak, że CIA torturowało co najmniej 12 osób więcej niż oficjalnie przyznaje. Stosowano wobec nich torturę bardzo podobną do „podtapiania” (waterboarding), której głównym celem jest osiągnięcie wrażenia topienia się i obniżenie temperatury ciała.

Do „tradycyjnych” metod stosowanych wcześniej dodali nowe. Niektórzy więźniowie zgłaszali, że torturujący oblewali ich „lodowatą” wodą, a następnie owijali ich w podobnie wychłodzone tworzywo sztuczne, które utrzymywało ich temperaturę na granicy wychłodzenia.

Według prawników reprezentujących torturowanych nawet poza oblewaniem wodą, istnieją pewne dowody na to, że CIA częściej wykorzystywała waterboarding niż dotąd przypuszczano.

Laura Pitter z Human Rights Watch, która zajmuje się badanie kwestii torturowania tej grupy więźniów, powiedział, że CIA jest „całkowicie nieszczera”. – Po pierwsze, podtapiano więcej niż trzy osoby – powiedziała. – Po drugie, CIA używała wody na wiele różnych sposobów, który nie da się zakwalifikować inaczej niż tortury – tłumaczyła. – Nieważne czy nazwiemy to „podtapianiem” czy „oblewaniem wodą”, to tortury – skwitowała.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. CIA potrafi być prawie tak złe jak naziści. Zainteresowanym polecam materiały na temat programu MK Ultra.

  2. Należy przypomnieć, że w czasach SLD były w Polsce katownie CIA! Ktoś wziął za to grube miliony USD. Nikt nie został za tą zbrodnię skazany. Podatnicy jak zwykle musieli pokryć koszty zasądzone przez Trybunał Międzynarodowy!
    Ku przestrodze!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pedro Castillo ogłosił przeznaczenie 24 mln dolarów na jadłodajnie dla ubogich

Prezydent Peru zapowiedział w środę, że rząd dofinansuje kwotą 99 mln soli (ok. 24 mln USD…