Pod koniec czerwca na teren prywatnej hodowli w Pyszącej w Wielkopolsce wkroczyła policja i działacze „Vivy!”. Rozpoczęła się ewakuacja ponad 300 zwierząt. Część z nich nadal czeka na pomoc i tonie w klatkach z powodu ostatnich ulew.

Część zwierząt znalazła już bezpieczne schronienie w ogrodach zoologicznych w Bydgoszczy, Poznaniu i Warszawie, część jednak nadal stoi w zagrodach, które zalewa woda. Na miejscu nadal pozostały: cztery tygrysy, lampart, dziewięć małp, trzy osły, trzy pekari, dwa karakale oraz oryks. Ulewne deszcze, które w ostatnich dniach nawiedziły Wielkopolskę, zagrażają ich życiu. Nie udało się znaleźć dla nich miejsca. Działacze prozwierzęcy mają pretensję do funkcjonariuszy i samorządowców.

– Nie możemy ich zabrać do Poznania, bo nie mamy miejsca, warunków. A tu jest powódź. Sytuacja jest gorsza niż ta, którą zastaliśmy w dniu interwencji. Te zwierzęta za chwilę padną. Siedzę tu i ryczę. Zgodziliśmy się pomóc policji i prokuraturze, a zostaliśmy sami ze zwierzętami, które zalewa woda. Jestem bezradna. To nie tak miało wyglądać. Czy mam dokonać samospalenia, by ktoś nam pomógł?– alarmuje dyrektor poznańskiego ZOO Ewa Zgrabczyńska w rozmowie z „GW”. Apeluje o pomoc.

Próby przekazania zwierząt do zagranicznych ośrodków np. do Holandii zakończyły się zablokowaniem działań przez powiatowego lekarza weterynarii w Śremie (jak twierdzi, taki wniosek może złożyć tylko właściciel hodowli). Policja złożyła w tej sprawie odwołanie, czeka na decyzję szczebla wojewódzkiego. Sprawą samej hodowli zaś zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Tymczasem zwierzęta nadal cierpią.

– Dostałam informację o sytuacji w hodowli. Czynię starania, by pomóc – powiedziała prokurator prowadząca śledztwo, Magdalena Kopras.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Gratuluję sukcesu, cymbały. To zwierzęta mają teraz lepiej czy gorzej po waszej interwencji? Każdy działacz Vivy w nagrodę powinien dostać po tygrysie do domu. I po pawianie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…