Portal strajk.eu jest medialnym patronem Klubu Dyskusyjnego Społeczne Forum Wymiany Myśli afiliowanego przy Związku Zawodowym „Walka”. Oto najnowsze propozycje spotkań we Wrocławiu.

1) 26 listopada spotkanie na temat:

„CZYM DLA LEWICY DZIŚ JEST REWOLUCJA PAŹDZIERNIKOWA 1917?”

Dyskusja zawierać się ma w następujących punktach:

– geneza i tło polityczno-społeczne wybuchu Rewolucji
– uniwersalizm i „rosyjskość” tego wydarzenia
– idee Października we współczesnej perspektywie
– polska lewica dziś, a doświadczenia 100-lecia Rewolucji

Rewolucja Październikowa to epokowe wydarzenie w XX wieku, zmieniające diametralnie praktycznie wszystko na świecie i rzutujące bezwzględnie na to, co wydarzyło się po niej. Jest to z jednej strony wynik tych procesów społecznych, które opisali i zdiagnozowali w swym dorobku Karol Marks i Fryderyk Engels (oraz cała plejada myślicieli, działaczy związkowych i politycznych związanych z ruchem robotniczym, z oświeceniową myślą, postępem i rozwojem), a z drugiej efekt upodmiotowienia człowieka tak w wymiarze jednostkowym jak i zbiorowym.

Efekty i oceny Rewolucji Październikowej muszą być różnie oceniane i postrzegane. Zwłaszcza z dystansu owego wieku jaki minął od jej wybuchu. Bo samo życie – polityczne przede wszystkim – jest wypadkową, wynikiem działania różnych sił, namiętności, poglądów, przekonań, wierzeń i doświadczeń. I nigdy nie było, nie jest i nigdy nie może być postrzegane jako antynomia bieli i czerni, absolutnego dobra i zła, totalnych pozytywów i negatywów.

Rewolucja Październikowa budzi takie oceny, zależne od usytuowania na scenie politycznej, od doświadczeń, od spojrzenia na historię człowieka.

Moderuje – red. Radosław S. Czarnecki
Organizatorzy zapraszają serdecznie wszystkich zainteresowanych – tak zwolenników jak i przeciwników tego epokowego wydarzenia. Wrocław, ul. Bogusławskiego 41

 

 

 

 

 

 

2) Już 3 grudnia br. zapraszamy na spotkanie z prof. Brunem Drwęskim. Tematem spotkanie będzie – Francja a wojny i imperializm. Macron a opór społeczny.

Profesor Bruno Drwęski mieszkający i wykładający nauki polityczne w Paryżu opowie o udziale Francji w obecnych wojnach imperialistycznych, o roli przemysłu zbrojeniowego i zamówień broni z krajów Zatoki w sytuacji masowej dezindustrializacji pozostałych gałęzi przemysłu.

Opowie również o degrengoladzie francuskiej partii socjalistycznej i osłabieniu partii komunistycznej, przejęciu związków zawodowych przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych. O delegitymizacji systemu i instytucji wyborów w kontekście zwycięstwa Macrona.

Prowadzącą spotkanie będzie Ewa Groszewska z WZZ Walka

Spotykamy się 3 grudnia o godz. 17.00, przy ul. Kuźniczej 29A, we Wrocławiu
(budynek Teatru Kalambur, parter – Sala Minerwa, które na co dzień jest siedzibą Stowarzyszenia Europejskich Więzi)

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

USA: prawo do aborcji już nie jest powszechne

O tym mówiło się od miesięcy. Konserwatywny Sąd Najwyższy USA głosami sędziów mianowanych …