Mieszkający od blisko 20 lat w Polsce działacz Stowarzyszenia Somalijskiego   zastanawia się nad wyjazdem z kraju. Mimo że po wieloletnich staraniach został szczęśliwym obywatelem III RP.

Elmi-BannerPrzerażony narastającą agresją, internetowym i ulicznym hejtem oraz wulgarnymi zaczepkami na ulicy, Elmi Abdi chce wyjechać z kraju, w którym przed dziewiętnastoma laty znalazł schronienie. Teraz postanowił poszukać miejsca bardziej przyjaznego ludziom z ciemniejszym odcieniem skóry.

Nie chodzi już nawet o tzw. hejt, lecz o bezpieczeństwo najbliższych. Podsycany przez prawicowych polityków wrogi stosunek do „obcych” staje się powoli zjawiskiem powszechnym. Elmi coraz częściej spotyka się z agresją ze strony osób, które czarnoskórego muzułmanina utożsamiają – w najlepszym razie – z przybłędą, dybiącym na ich miejsce pracy, a w najgorszym – z gwałcicielem i terrorystą.

– Uciekam, bo po prostu się boję. Boję się chodzić po ulicach, żeby ktoś mnie nie zaatakował z tego powodu, że jestem imigrantem – powiedział Abdi w rozmowie z IAR.

Zuzanna Rejmer z Polskiego Forum Migracyjnego mówi, że dostaje wiele doniesień o narastającej niechęci wobec obcokrajowców. Ofiarą wrogości padają nie tylko ciemnoskórzy – narastająca ksenofobia obejmuje także polskich repatriantów z krajów byłego ZSRR. Forum odbiera doniesienia o przypadkach niechęci dzieci do rówieśników mówiących ze wschodnim akcentem.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. „Teraz postanowił poszukać miejsca bardziej przyjaznego ludziom z ciemniejszym odcieniem skóry.” Polecam Izrael!

 2. „CIEMNOSKÓRZY MUZUŁMANIE BOJĄ SIĘ CHODZIĆ PO POLSKICH ULICACH” Hmmm… to może niech chodzą po Afrykańskich?

 3. W/G mnie trzeba odwrócić pytanie
  Czy mieszkańcy Afryki zmuszeni przez wojny i kolejne destabilizacyjne kroki USA mają prawo uciekać do Europy?
  Czy ktoś kto rzuca całe swoje dotychczasowe życie na rzecz koca i legowiska w prowizorycznym obozie dla uchodźców (jeśli jest szczęściarzem to w Niemczech) może czuc się wygrany??
  Dostanie pomoc ,bedzie ekonomicznie uzalezniony od pomocy jak dziecko-chyba że ma pomoc rdzennej grupy w danym państwie.
  Polska z problemem emigracji musi się zmierzyć choćby dlatego że pchaliśmy się do Unii Europejskiej i do bycia „lepszymi” …
  Dziś dodatkowo za decyzję polityków i obywateli w referendum o wstąpienie do U.E trzeba zapłacić dodatkowo-kwotami emigracyjnymi.
  Być może znów Bruksela nam coś wymyśli?
  Czy ktoś niepokoi Białoruś czy Rosję tym tematem?
  Ich wolne państwa ich decyzja o wielkie serce…
  Nam to „miłosierdzie” podano na tacy

 4. Drogi Portalu,

  Do tej pożałowania godnej sprawy doszło także dzięki wam.
  Gdy rozpoczął się obecny kryzys imigracyjny, wraz z wiodącymi mediami spłycaliście temat i zamiast dyskutować jak zabezpieczyć nasz kraj, i kulturę przed możliwymi zagrożeniami ze strony napływających z innego kręgu cywilizacyjno-kulturowo-religijnego, wmawialiście nam że to biedne przerażone istoty a zwłaszcza kobiety i niewinne dzieci.

  Nie było dyskusji jak pomóc a jednocześnie ochronić nasze europejskie wartości. Było za to oskarżanie nas o faszyzm. Jestem jednym z tych którzy tutaj od początku walczyli o uczciwe zdiagnozowanie zjawiska.

  Oczywista wydawałoby się prawda że prawidłowa diagnoza to warunek skutecznego leczenia nie docierała ani do Was ani innych mediów.
  Wielokrotnie wykazywaliśmy że Wasza interpretacja nie trzyma się kupy, że fakty przeczą przekazywanej przez Was wizji ale ignorowaliście zarówno obrazy przekazywane przez kamery jak i obawy szerokich mas.

  To co ignorowaliście Wy, wykorzystali inni. Wzrost nastrojów rasistowskich i ksenofobicznych to w dużej mierze reakcja na prymitywne kłamstwa jakimi próbowano nas karmić. Nietrudno było bowiem obalić ckliwe a głupie opowiastki o dzieciach i dołożyć do tego „szarańczę”, „dzikusów”, „nierobów”. Wy podkładaliście podpałkę do tego ognia.

  Obecnie nadchodzą z Niemiec informacje o burdach wzniecanych przez „uchodźców”. Niemieckie władze zmieniają ton swoich wypowiedzi. To woda na młyn ksenofobów i rasistów. Wy oczywiście schowacie głowę w piasek i o tym nie napiszecie. To może nawet i lepiej bo jeżeli macie napisać po swojemu to znowu może przybyć kilku „faszystów”.

  Piszecie nam za to o tym biednym Somalijczyku, któremu osobiście bardzo współczuję. Tyle, że droga Redakcjo, Wy także ponosicie odpowiedzialność za jego dzisiejszą krzywdę. Nie za wielką, proporcjonalną do waszej medialnej siły oddziaływania, ale jednak.

  1. Szkoda, że się do żadnej winy nie poczuwają ci „wrażliwi lewicowcy”, którzy z dnia na dzień zaczęli bełkotać językiem miłośników Białej Europy, ograniczając się jedynie do zastępowania eufemizmami co bardziej drastycznych rasistowskich sformułowań. Dla „zwykłego ludzia” przekaz jest prosty: gdy prawica i lewica mówią to samo, wiedz, że coś się dzieje…

   Szczytem bezczelności jest oskarżanie o cokolwiek tych, którzy nie tylko nie ulegli tej prawackiej histerii, ale i potrafili mówić swoim własnym lewicowym głosem.

  2. Polscy „faszyści” protestujący dzisiaj na ulicach Białegostoku mówią : ” nie powinniśmy przyjmować imigrantów, dopóki w Polsce są ludzie, którzy z powodów ekonomicznych są wykluczeni z życia społecznego. ” Strajkowa „lewica ” chce czegoś całkowicie przeciwnego. Nie widzisz tu jakichś sprzeczności ? Chociażby w nazywaniu jednych faszystami a drugich lewicą?

  3. Interesujące, że jakoś przez całe lata nie udawało się tym „wrażliwym społecznie obywatelom” zorganizować manifestacji w obronie „ludzi, którzy z powodów ekonomicznych są wykluczeni z życia społecznego”, aż tu nagle, jakimś cudem, jest! Ha, nawet taki Korwin-Mikke jest dziś zatroskany tym, że „socjalu” dla rodaków zabraknie, bo „beżowi przejedzą”, a „czyściciele kamienic” martwią się, gdzie się podzieją biedni, eksmitowani przez nich ludzie, jak im uchodźcy pozajmują lokale.

   To jest taka polska „socjalistyczna” tradycja: jemu nie dawajcie, mnie dajcie, mnie! A w kapitalizmie zawsze będą „wykluczeni z życia społecznego”, więc ten drugi nigdy się nie doczeka…

  4. ONR, MW, Zadruga z kolegami z Jagiellonii, ależ skąd, to nie są żadni faszyści, to tylko wrażliwe na krzywdę bliźniego socjalistyczne serduszka…

  5. Sytuacja z emigrantami w Polsce jest przekomiczna. Oni nie chcą przyjeżdżać do Polski bo Polska jest biedna i w Polsce nie ma żadnej pomocy socjalnej. Niemcy chcą żeby ich obowiązkowo skierować do krajów do których ci emigranci nie chcą jechać. Polska „lewica” wspiera Niemców w staraniach by na siłę ich tu sprowadzić. I tak , masz rację , nawet prawa strona zauważyła że w Polsce jest wielka liczba ludzi którzy bardziej potrzebują pomocy socjalnej niż ci emigranci. Ale polska „lewica” tego nie zauważyła. Przeciwnicy sprowadzania emigrantów nie mówią „jemu nie dawajcie , mnie dajcie” tylko mówią „nie mam na życie a jeszcze chcecie żebym dokładał się do utrzymywaniania emigrantów? „. Tego strajkowa „lewica” też nie zauważyła.

  6. Lewica przez 365 dni w roku wie jak wygląda sytuacja ludzi biednych w Polsce. Skrajnej prawicy udaje się to zauważyć raz na rok, tylko po to, by instrumentalnie wykorzystać tych ludzi do swoich własnych celów.

   A przez pozostałą część roku propaguje idee wymierzone właśnie w tych biednych ludzi. Takim fałszywym przyjaciołom należy się kop w tyłek!

  7. Być może nie zrozumiałem, na wszelki wypadek zatem wyjaśnię że jestem socjalistą starej daty, który wyciągnął wnioski z błędów PRL.
   …………..
   Po pierwsze, na kłamstwie nie zbuduje się nic dobrego.

   Gdy widzę młode zdrowe byki naparzające się z węgierską policją nie będę udawać że to biedne zahukane kobiety i dzieci. Takie kłamstwo ma krótkie nogi. Uporczywe trzymanie się ewidentnie nieprawdziwej wersji prawie nikogo nie przekona a do tego traci się wiarygodność.

   Jeżeli widzę jasno i wyraźnie że napływający ludzie to w większości imigranci ekonomiczni
   to mam sam siebie oszukiwać aby być w zgodzie z wytycznymi Partii?

   Co w tym lewicowego poza skompromitowaną tradycją rodem z PZPR?

   Przypomnę również że portal konsekwentnie zignorował niedawną akcję Femenu wymierzoną w konferencję islamską pod Paryżem gdzie Aktywistki przeszkodziły imamom w pasjonującej debacie na temat bicia żon. Czy należy lać czy nie….
   Osobiście dwukrotnie tu o tym wspominałem, ale Panie Redaktorki zazwyczaj wyczulone na prawa kobiet tym razem unikały tematu jak ognia. Pewnie informacja była politycznie niepoprawna….podobnie jak kiedyś pytanie dlaczego w sklepach nie ma cukru.

   Takiej Lewicy chcecie? Przypomnę że już taką mieliśmy i LUD ją przepędził.
   ………………
   Po drugie to Lewica ma sens tylko wtedy gdy ma związek z masami. Z każdym razem gdy PZPR ten związek traciła dochodziło do ofiar. Zapomnieliście?

   Tymczasem masy się boją islamistów. Także dlatego że ponad 10 lat propaganda rozpoczęta przez rząd L. Millera przy aprobacie Prezydenta Kwaśniewskiego i kontynuowana przez POPiS wmawiała ludziom że Arab=terrorysta, islam=terroryzm. Jak możecie tego nie brać pod uwagę?

   Zamknąć oczy, policzyć do trzech, otworzyć oczy i po strachu? A może jeszcze należy klasnąć w dłonie?

   Tak się nie da. Obawy istnieją i jeżeli Lewica je ignoruje to wykorzystują to przeciwnicy.
   …………………………………..
   W taki właśnie sposób PZPR roztrwoniła zaufanie i wiarę w budowę lepszego świata, świata sprawiedliwości społecznej.

   Bo nie da się go zbudować na kłamstwie i bez poparcia mas.

   Kiedyś coś podobnego powiedziałem na zebraniu POP oddając legitymację gdy zdałem sobie sprawę że nic nie zmienię. Nie wiem czy inni się bali, czy chcieli wierzyć w kompromis. Na pewno jednak także niczego nie naprawili. I utorowali kapitalistom drogę do władzy.

   Jak chcecie to powtarzajcie te błędy. Na szczęście nie macie w rękach losu kilkudziesięciu milionów Polaków…

  8. No cóż, stara, dobrze znana bolszewicka metoda: wciskać przeciwnikowi coś czego nie powiedział a potem to krytykować.

   Zamiast do meritum się odnieść, zakrzyczeć propagandowym bełkotem.

   A ja tylko stwierdziłem że na kłamstwie i ignorując masy nie da się zbudować niczego dobrego. Właściwie to banał….

   I to tak bardzo zabolało?

  9. @Lej

   Pod podaną przeze mnie informacją jakoś nie dostrzegłem Twojego oburzenia kłamstwami węgierskiej telewizji. Za to, w imię prawdy ma się rozumieć, przywołujesz tu ten lekko fałszywy obraz „młodych zdrowych byków naparzających się z węgierską policją”.

   To jest najwyraźniej ta „bolszewicka metoda” i „propagandowy bełkot”, o którym piszesz.

  10. Ale ja nie piszę na forum węgierskiej telewizji tylko na portalu, który mi wpierał że to biedni, uciekający przed śmiercią uchodźcy i zamieszczał obowiązkowy obrazek: kobiety z dziećmi.
   To redakcję tego portalu wzywam do opamiętania.

   Portal nie zamieszcza niewygodnych informacji związanych z tematem, Nic o burdach w ośrodkach przyjęć, o skargach niemieckiej policji na zachowanie azylantów.
   O ukrywaniu się uchodźców w Danii na widok policji, która mogłaby ich odstawić do duńskiego ośrodka gdzie widocznie o wiele trudniej ocalić życie niż w Szwecji.
   Żadnej refleksji nad brakiem zgłoszeń do rejestracji w Austrii…

   Ja wytykam nierzetelność dziennikarską temu portalowi. I podkreślam że efekt będzie odmienny od zamierzonego.

   Nie będę dyskutował o rzetelności węgierskiej telewizji, nawet gdyby ona kłamała to istnieje wystarczająco dużo zapisów z kamer i innych telewizji aby sobie wyrobić zdanie co się naprawdę dzieje. Ponadto tylko ślepy nie zobaczy kto przybywa na Hauptbahnhof w Monachium.

   Być może uważasz że cel uświęca środki i że kłamstwo w dobrej sprawie jest usprawiedliwione. I że można ignorować obawy szerokich mas.
   Ja powołałem się na historię aby pokazać że tak nie jest.

   Jeżeli mi wierzyć nie chcesz to sam sobie rozwiąż zagadkę wyników wyborczych Lewicy. Niedługo będziesz miał okazję.

  11. Nikt nikomu nic nie wpiera, to tylko Ty chcesz narzucić tutaj swój punkt widzenia. Redakcja ma jednak prawo do własnego i bez Twojej pomocy może decydować, czy warto rozpisywać się o każdym incydencie z udziałem uchodźców.

   Niestety, nawet w takim miejscu, które opiera się histerycznym nastrojom i nie sieje paniki, jak grzyby po deszczu wyrastają tacy „zatroskani Czytelnicy”, a pisząc wprost, natrętni agitatorzy, od których się już opędzić nie można.

  12. @SHARP

   No cóż, nie jestem „zatroskanym czytelnikiem”.

   Jestem jednym z pierwszych tutaj który wzywał aby prymitywną, i nie trzymającą się kupy propagandę zastąpić rzeczową dyskusją, zanim z tych błędów zrobią użytek ksenofoby.
   Nie udało się, portal cały czas publikował ten sam naciągany obrazek, podobnie jak wiodące media, dzięki temu dzisiaj narracja należy do drugiej strony a Lewica poniosła straty wizerunkowe.

   Już dawno, dawno temu i to kilkukrotnie publikowałem tu komentarze na temat uchodźców z uwzględnieniem faktu że sam jestem uchodźcą tyle że z Polski. I wiesz co? I nic, jak grochem o ścianę. Jakby ktoś co kilka dni nastawiał tę samą płytę, taki „Dzień Świstaka”. Zero refleksji.

   Zgadzam się z Tobą że Redakcja może publikować co chce. Może również, jak chce, odstręczać także tych ludzi lewicy, którzy mają inną, bardziej krytyczną optykę.

   Na zakończenie mam dla Ciebie dobrą wiadomość: już kilka razy powstrzymałem się od napisania komentarza. Coraz częściej ogarnia mnie zniechęcenie.
   Zauważyłem też że niektórzy inni już pisać przestali.

   Być może niedługo i ja zamilknę. Będziecie mogli bez zakłóceń malować ten swój nikiforowy landszafcik.

   Tylko kto go kupi?

  13. Dla mnie dzisiejsza lewica (jest jeszcze cos takiego?) powinna wyjść z ciasnoty umysłowej haseł lewicy europejskiej.
   Obyczajówka nie przystoi problemom w które min paluszki wkładali towarzysze z SLD…
   Nie ma co płakać nad PO i PIS em to ta sama moneta a przy żłobie każdy równy co historia po transformacji dobitnie pokazała.
   GDZIE W TYM BAŁAGANIE MA SIĘ ODNALEŹĆ SPOŁECZEŃSTWO POLSKIE?
   Lud jak zwykle wszystko kupi?
   Bogactwo made in Poland 2200 brutto?

 5. Polska jest skrajnie nieprzyjaznym krajem nawet dla własnych obywateli. A może szczególnie dla własnych obywateli. Ci co mieli trochę oleju w głowie , trochę pieniędzy na podróż , trochę odwagi lub byli całkowicie zdesperowani już dawno wyemigrowali z Polski albo szykują się by do tych trzech milionów co już wyemigrowali dołączyć. Tak , trzy miliony Polaków opuściło kraj i tego Strajk jakoś nie zauważył. Ciekawe dlaczego? Bo byli biali? Jesteście jakimiś wybiórczymi rasistami?Zauważyliście tylko jednego – z trzech milionów polskich emigrantów – tylko dlatego że ma inny kolor skóry!? Wyróżnianie kogoś tylko z powodu rasy to dla mnie czysty faszyzm. Jedna uwaga do autora – pan Elmi Abdi wyjedzie z Polski nie- „mimo tego że po wieloletnich staraniach został szczęśliwym obywatelem Polski” tylko właśnie DLATEGO że dostał paszport umożliwiający mu wyjazd i osiedlanie się na terenie całej Europy.

  1. ”Polska jest skrajnie nieprzyjaznym krajem nawet dla własnych obywateli. A może szczególnie dla własnych obywateli. Ci co mieli trochę oleju w głowie , trochę pieniędzy na podróż , trochę odwagi lub byli całkowicie zdesperowani już dawno wyemigrowali z Polski albo szykują się by do tych trzech milionów co już wyemigrowali dołączyć.”
   To co zostało napisane jest w 100 procentach prawdą!!! Bolesną ,ale prawdą!
   Lewica „salonowa” z SLD ,komuchy-biznesmeni,zawłaszczyli polskie urzędy ,firmy i z drugiej strony wraz z liberałami z PO i PiS wepchneli nasz kraj w objęcia wroga-Unii Europejskiej. Dziś te lumpy przepychają się w TV nad kwestią czy Polska jest bogata ,czy nie bo mamy…piekne drogi i się buduje!
   Bando z Wiejskiej!
   Przeklęta
   Okradliście Nas
   Zadłużyliście i upodliliście
   Dziś co nam zostało?
   Chyba tylko gasić światło i zadłużać się dalej aż do ostatecznego wyprzedania wszystkiego-nie ma tu rodzimego przemysłu,banków,nawet nie można mowić że jesteśmy Polakami na rzecz jakiejś europejskości…
   Bliski Koniec!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Gorąco w Armenii. Wojsko żąda dymisji premiera

Po sromotnie przegranej wojnie o Górski Karabachu w Armenii wciąż wrze. Ty razem jednak pr…