Jak się okazuje, nie można krytykować inwestycji toruńskiego redemptorysty, na które jego firmy dostają kosmiczne dofinansowania od państwa. Jest to traktowane jako „znieważenie”. Boleśnie przekonał się o tym Włodzimierz Cimoszewicz, były polityk SLD.

W obronie ojca Rydzyka stanął niezawodny Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą, który doniósł organom ścigania, że cześć Ojca Dyrektora została naruszona.

Według niego były działacz SLD dopuścił się obrazy duchownego: – To, co powiedział były premier Cimoszewicz jest manipulacją. Manipulacją, przez którą dochodzi do wielu milionów osób informacja, że ojciec Tadeusz Rydzyk jest złodziejem i bierze pieniądze na swój własny cel. Jest to oczywiście nieprawda.

Chodziło o czerwcową wypowiedź w programie „Tłit WP” w Wirtualnej Polsce. Cimoszewicz nazwał państwowe dofinansowania do inwestycji Rydzyka „skandalem”.

– Kiedy dwadzieścia lat temu dyskutowaliśmy o sformułowaniu w naszej Konstytucji o relacji rozdziału państwa i Kościoła, użyliśmy określenia o wzajemnej autonomii. Ja mogę podkreślić, że w moim przekonaniu ta wzajemna autonomia była fikcją. Tutaj niestety ze strony hierarchów kościelnych, często wspieranych przez polityków, autonomia państwa wobec Kościoła jest zacierana – powiedział dokładnie. Odniósł się też bezpośrednio do sprawy budowy muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu, która pochłonąć ma około 70 mln zł z Ministerstwa Kultury. Ojciec Rydzyk ma przekazać do niego eksponaty, a fundacja Lux Veritatis będzie zarządzać placówką (np. odwołanie dyrektora będzie możliwe jedynie za zgodą ojca Rydzyka). Pod koniec czerwca posłowie PO Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński poprosili, aby umowie przejrzało się CBA. Według nich jest to „zwykła polityczna korupcja i spłacanie długu z wyborów”.

– Papież się w grobie przewraca, gdy robią z niego biblijnego złotego cielca. To skandal, żeby w taki sposób obchodzić się z człowiekiem, który miał zupełnie inne zasady, który nigdy by się nie pogodził z tym, żeby dla jego wizerunku wydawać takie pieniądze, zamiast przekazać je tym, którzy ich potrzebują – powiedział Cimoszewicz.

Teraz za te słowa odpowie przed prokuratorem. Ryszard Nowak zgłaszał już m.in. wypowiedzi Adama „Nergala” Darskiego, Dody czy Jerzego Owsiaka.

Jak pisze Dziennik.pl, który prześledził przychody i wydatki „rydzykowych podmiotów” w KRS, „najważniejsze części grupy Radia Maryja nie mają bezpośrednich powiązań kapitałowych, to nie wiadomo, w jakiej części ich obroty wynikają z zamówień od klientów zewnętrznych, a jaką część stanowią usługi, które świadczą sobie wzajemnie”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. «Papież się w grobie przewraca, gdy robią z niego biblijnego złotego cielca. To skandal, żeby w taki sposób obchodzić się z człowiekiem, który miał zupełnie inne zasady, który nigdy by się nie pogodził z tym, żeby dla jego wizerunku wydawać takie pieniądze, zamiast przekazać je tym, którzy ich potrzebują.»
  no ale ha ha

 2. Słynną metodą Icka, który został skazany w sadzie za pomówienie: ojciec Tadeusz Rydzyk jest złodziejem? bierze pieniądze na swój własny cel? Jest to oczywiście nieprawda?

 3. Jak się celowo kłamie, to potem trzeba za to odpowiadać. To chyba normalne. Gdyby to powiedzial zwykły obywatel, to nikt by na to nie zwracał uwagi, zle że mówił to człowiek, który był m.in. premierem i marszałkiem sejmu to w takiej sytuacji to wygląda trochę inaczej, bo jest on osobą publiczną.

 4. Standardowe działanie Nowaka.
  To taki kościelny harcownik od temperowania niepokornych polityków czy celebrytów.
  Zapewne nic z tego nie wyjdzie i sąd będzie miał nieco inne zdanie, jednak szumek się zrobi i co tchórzliwszych – postraszy.
  I o to właśnie chodzi – aby dygnitarzy nikt nie próbował się czepiać (niezależnie o co – wałki finansowe, pedałowanie, pedofilenie…)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Portal Strajk rozpoczął współpracę z portalem „Fakty i Analizy”

Miło nam poinformować, że Portal Strajk z początkiem grudnia rozpoczął stałą współpracę z …