To wyliczenia organizacji „Save the Children”. Dziś, w Międzynarodowym Dniu Dziewcząt, ukazał się przerażający raport, z którego wynika, że w Afganistanie, Jemenie, Somalii czy Indiach wciąż za mąż wydaje się małe dziewczynki – nawet 10-letnie.

Mała panna młoda z Tunezji, fot. wikipedia,org
Mała panna młoda z Tunezji, fot. wikipedia,org

„Małżeństwo, w które wstępuje dziecko, rozpoczyna serię krzywdzących okoliczności, pozbawiających dziewczęta podstawowych praw – do edukacji, rozwoju i pozostania dziećmi” – możemy przeczytać w  opracowaniu przedstawionym przez Helle Thorning-Schmidt, przewodniczącą Save the Children. – „Dziewczynki, które zbyt wcześnie wychodzą za mąż, często nie chodzą do szkoły i są bardziej narażone na przemoc domową, wykorzystywanie i gwałt. Zachodzą w ciążę i są narażone na choroby przenoszone drogą płciową, w tym zakażenie HIV”.

W raporcie podkreślono, że wolność osobista dziewczynek jest zagrożona najczęściej w krajach nękanych przez konflikty zbrojne. Rodzice wydają małoletnie córki za starszych mężczyzn, mając nadzieję, że pozwoli im to ocalić życie lub na jakiś czas uniknąć biedy. Za maż wydają córki również rodziny uchodźców – paradoksalnie małżeństwo, nawet wczesne, chroni je przed zaznaniem jeszcze większego dramatu wykorzystywania seksualnego i gwałtów. Wczesne małżeństwa jednak najczęściej oznaczają koniec dostępu do edukacji i szybkie macierzyństwo.

Autorzy stworzyli ranking państw, w których sytuacja dziewcząt wygląda najgorzej. Jako kryteria posłużyły: małżeństwa dzieci, dostęp do edukacji, wskaźnik ciąż nastolatek, śmiertelność kobiet w wyniku komplikacji okołoporodowych, liczba kobiet w parlamencie. W niechlubnym zestawieniu najwyżej znalazły się Mali, Somalia, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Niger. Pod względem wieku panien (bardzo) młodych przodują Indie, Afganistan, Jemen, Somalia. Zdarza się, że mają niespełna 10 lat, gdy wydaje się je za mąż, najczęściej za pieniądze. Ogólna liczba dziewcząt, które jeszcze w dzieciństwie zostają żonami i matkami na całym świecie wynosi ponad 700 mln. UNICEF przedstawia jeszcze mniej optymistyczne prognozy: do 2030 roku liczba ta wzrośnie do 950 mln.

Międzynarodowy Dzień Dziewcząt został ustanowiony w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…