11 kwietnia 1968 robotnik Josef Bachmann zaczepił na berlińskiej ulicy mężczyznę.

– Czy pan Rudi Dutschke?
– Tak.
– Ty śmierdząca komunistyczna świnio!

Bachmann wyciągnął pistolet i wystrzelił trzy razy w głowę swojej ofiary, a następnie uciekł w przekonaniu, że zrobił to, co zaplanował – zabił jednego z liderów niemieckiej rewolucyjnej lewicy. Rudi Dutschke jednak przeżył, zmarł dopiero 11 lat później.

Josef Bachmann w dniu zamachu miał 24 lata. Po schwytaniu przez policję został poddany badaniom psychiatrycznym. Okazało się, że w momencie popełnienia czynu był w pełni poczytalny. Dlaczego chciał zabić człowieka? Z nienawiści, antykomunistycznej. W kieszeni jego spodni znaleziono wycinki artykułów z brukowca „Bild”, który tej wiosny prowadził bezpardonową kampanię, wymierzoną w ruch rewolucyjnej, pacyfistycznej młodzieży. Dutschke był jednym z jego liderów. Nawoływał do natychmiastowego wycofania wojsk amerykańskich z Wietnamu, zakończenia wyzysku krajów trzeciego świata i rozpoczęcia budowy nowego globalnego systemu sprawiedliwości społecznej, opartego na współpracy i wyrzeczeniu się siły w sporach pomiędzy narodami. Mimo, że nie należał do najbardziej radykalnych przedstawicieli swojego pokolenia, łączył marksizm z chrześcijaństwem, największym rewolucjonistą nazywał Jezusa, potępiał przemoc jako narzędzie walki politycznej i zalecał „długi marsz przez instytucje” – to działa prawicowej propagandy były skierowane przede wszystkim w niego – świetnego mówcę, działacza zdolnego porwać tłumy. W tygodniach poprzedzających zamach „Bild” nawoływał do „złapania tego prowodyra”. W gazecie można było przeczytać: „nie wolno zostawiać całej brudnej roboty policyjnym polewaczkom”. Powszechnie stosowano kłamstwa, zacierano sens działalności Rudiego i przypisywano mu najbardziej obrzydliwe intencje.

Jednym głosem z dziennikarzami „Bilda” mówili politycy koalicji. Franz Xaver Unertl, deputowany z ramienia konserwatywnej CSU nazwał Dutschkego „zawszoną kreaturą”. Byli funkcjonariusze NSDAP w 1968 roku mogli z błogosławieństwem władzy powrócić do swoich ulubionych praktyk – tropienia i niszczenia „marksistów”. Sugerowali, że 28-letni Dutschke jest agentem ZSRR, który pragnie wprowadzenia w Republice Federalnej „totalitarnego systemu”. Josef Bachmann chłonął ich przekaz każdego dnia. Potem, odsiadując wyrok 7 lat więzienia, w korespondencji ze swoją ofiarą przyznał, że działał w zaślepieniu. W 1970 popełnił samobójstwo w celi. Biurowiec wydawcy „Bilda”, koncernu Axel Springer został podpalony przez wściekły tłum wkrótce po zamachu. Dziś obok budynku znajduje się najdziwniejsze skrzyżowanie ulic w niemieckich stolicy: Axel Springer Strasse i Rudi Dutschke Strasse.

Dlaczego warto pamiętać o tym zdarzeniu? Dziś w Polsce główną szczujnią nie jest żaden z prywatnych brukowców, lecz telewizja publiczna. Za pieniądze z abonamentu serwowane są seanse nienawiści, skierowane przeciwko „obcym” etnicznie, narodowo, a także wewnętrznym wrogom władzy. W „Wiadomościach” widzimy zmanipulowane obrazki, które mają wywoływać poczucie lęku i zagrożenia – uchodźcy forsujący ogrodzenia, demolujący przestrzeń publiczną – taki przekaz z podpisem „inwazja”. Pracownicy z Ukrainy – zabierają nam pracę. Niemcy – odwieczny wróg, dążący do ograniczenia naszej suwerenności we współpracy ze zdrajcą Tuskiem. Feministki i lewactwo – zagrożenie dla rodziny i wspólnoty narodowej. Przekaz jest łudząco podobny do tego, który skłonił Bachmanna do zbrodni. Efektem są zresztą już akty fizycznej agresji. Na ulicach regularnie dochodzi do napaści na ludzi o śniadej karnacji. Władze już nie udają, że problem nie istnieje, lecz jawnie stają po stronie agresorów.  Minister spraw wewnętrznych ze zrozumieniem odnosi się do emocji, które kierowały sprawcom napaści na bary prowadzone przez przybyszów z krajów muzułmańskich, dając tym samym zielone światło na samosądy. Policja nie reaguje kiedy na demonstracje antyfaszystowską w Poznaniu napadają neonaziści. Dopiero kiedy bojówkarze dostają po mordach, wkraczają mundurowi z pałami.

W 2017 roku, gdy konserwatywno-narodowa władza dąży do kryminalizacji poglądów lewicowych, kiedy na ulicach widzimy takich potencjalnych Josefów Bachmannów ubranych w bluzy Red is Bad, kiedy z ulic naszych miast znikają nazwiska ludzi, którzy oddali życie w walce z nazizmem, powinniśmy pamiętać o tym, co kiedyś powiedział Rudi Dutschke: „Jeżeli istnieje jakiekolwiek życie publiczne, to nosi ono znamiona przywileju, natomiast życie publiczne kształtowane w mediach, ośrodkach manipulacji, organach codziennej produkcji i reprodukcji, de facto je likwiduje. Co do nas, to musimy za każdym razem na nowo powoływać je do życia poprzez dyskusje i działania, po to by przeniknęło do całego społeczeństwa, do obszarów, na których nie istnieje”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Autorze,

  „Pracownicy z Ukrainy – zabierają nam pracę. (i obniżają nasze zarobki) Niemcy – odwieczny wróg, dążący do ograniczenia naszej suwerenności we współpracy ze zdrajcą (powinno być ich agentem) Tuskiem. Feministki i lewactwo – zagrożenie dla rodziny i wspólnoty narodowej.”

  jest dużo prawdy w tym przekazie. Wytłumacz dlaczego nie.

  1. „Pracownicy z Ukrainy – zabierają nam pracę.” – Pracodawcy ściągają pracowników z Ukrainy. Sam znam takiego „patriote” z branży budowlanej co jak tylko pojawiła się w naszym mieście firma oferująca ściąganie pracowników ze wschodu zwolnił całą załogę i zatrudnił pracowników z Ukrainy, którym obniżył płace i warunki pracy. Oni tak samo jak polacy w Holandi tylko przyjechali zarobić.

   „Niemcy – odwieczny wróg, dążący do ograniczenia naszej suwerenności we współpracy ze zdrajcą (powinno być ich agentem) Tuskiem. ” Przypominam, że większość polaków sama wybiera produkty z niemiec bo „niemiecka chemia” i ma w dupie polski przemysł. Kupujemy w niemieckich supermarketach niemieckie produkty, rozpierdalamy i niszczymy polskie marki a potem zaskoczenie. Nasza kolej, handel, produkcja i marketing ma szanse konkurować z niemiecką gospodarka tylko wszyscy zajmują się teoriami spiskowymi a nie konkretami i np. dojeniem pkp przez aktualna władze.

   Feministki i lewactwo – zagrożenie dla rodziny i wspólnoty narodowej. Żadna feministka nie jest zagrożeniem dla mojej rodziny, za to władza i kościół, którzy będą kazać mojej dziewczynie rodzenie dziecka bezmózgu i umieranie już tak.

 2. Niby wszystko to prawda, ale „napaści na ludzi o śniadej karnacji” były w kraju Wolskim na porządku dziennym na długo przed „dobrą zmianą”.
  I z drugiej strony, czy lepsza jest sytuacja, taka jak np. w Szwecji czy Niemczech, że „drogich gościach” w dosłownym tego słowa znaczeniu, można w mediach tylko dobrze lub wcale?

 3. Pełna zgoda P.Piotrze, ale telewizją ktoś steruje nie trzeba się bać mówić nazwiskami bo to konkretne osoby są winne za ten stan w Kraju

  1. A wcześniej sterował ktoś inny i to właśnie ci którzy dzisiaj sterują byli wówczas ,,na celowniku”.
   I jeżeli wczorajsi kierownicy mową nienawiści obdarzali członków konkurencyjnej partii – to był wszystko w porządku.
   dzisiaj kiedy jedynie szczujący z tym szczutym zamienili się w wyniku demokratycznej decyzji społeczeństwa miejscami pan redaktor szatuy rozdziera… bo to ,,nbasi” są pędzeni w chlerę…. Nie te obcw nam demokratom…
   Powiem jedno – wszelkie szczucie – obraca się póxniej przeciw szczującym.
   Zatem może należałoby zaniechać takich praktyk w ogóle?
   Jednak jak widzę takie komentarze w prasie lewicowej – nie wierzę w to zupełnie.
   Kolejne czterdzieśclatwendettynasztachetty! Hajże na Soplicę!!!!!!!!!!!!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Afgańskie domino, ciąg dalszy

Sukcesy talibów w północnym i północno-wschodnim Afganistanie wywołały prawdziwy alarm w g…