Nagranie na którym 15-letnia Greta Thunberg zawstydza śmietankę polityczną na katowickim szczycie klimatycznym stało się hitem mediów społecznościowych. Młoda Szwedka wezwała świat do natychmiastowych działań, mających na celu powstrzymanie ociepleniowej apokalipsy.

Greta Thunberg od sierpnia w każdy piątek zamiast do szkoły, udaje się przed budynek szwedzkiego parlamentu, gdzie protestuje przeciwko zaniechaniom światowej klasy politycznej i biznesowej, która zaprowadziła nas na skraj klimatycznej katastrofy.  Do Katowic przyjechała pociągiem i samochodem elektrycznym, ponieważ dwa lata temu zrezygnowała z latania, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Młoda aktywistka spotkała się w Polsce między innymi z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i wzięła udział w Marszu dla Klimatu. Przede wszystkim jednak wygłosiła niezwykłe przemówienie, które powinno być wyrzutem sumienia światowych przywódców.

– Nie szukajmy nadziei, szukajmy działania. Wtedy i tylko wtedy nadzieja przyjdzie. Proszę ludzi z całego świata, żeby zrozumieli, że politycy nas zawiedli. Nie możemy dłużej grać według tych samych reguł. Reguły muszą zostać zmienione – podkreślała podczas swojego przemówienia 15-latka. – Jeśli kilkoro dzieci może trafić na okładki gazet całego świata, tylko dlatego, że nie poszły do szkoły, to wyobraźcie sobie co moglibyśmy razem osiągnąć – mówiła. – Nasza planeta jest poświęcana, żeby bogaci ludzie w krajach takich, jak mój, mogli żyć w luksusie – zaznaczała Szwedka.

Jeszcze przed przyjazdem do Polski, Greta zaapelowała do dzieci z całego świata o podejmowanie strajku w każdy piątek. – Kimkolwiek i gdziekolwiek jesteś, potrzebujemy cię. W ten piątek, 14 grudnia, wzywam do międzynarodowego strajku klimatycznego. Proszę, strajkuj z nami. Wyjdź przed parlament czy inny rządowy budynek w swoim kraju i daj znać, że tak jak my żądasz działań w kierunku ochrony klimatu – mówiła Greta Thunberg na początku grudnia.

Na jej apel odpowiedziała młodzież z okręgu śląsko-zagłębiowskiego. Zajęcia lekcyjne opuściło dziś ponad 30 uczniów. Zamiast do szkoły, udali się na obrady COP24. Strajkujący przynieśli ze sobą kartonowe litery, z których ułożyli napis po angielsku: „Zostało 12 lat”. Mieli ze sobą także transparent: „Strajk klimatyczny”. Po chwili zaczęli śpiewać a capella piosenki Michaela Jacksona: „They Don’t Care About Us” („Oni nie troszczą się o nas”) i „Earth Song” („Pieśń Ziemi”).

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A to dopiero trolling! Przyjechała elektrykiem, który… zatruwa środowisko bardziej niż benzyniak xD No, ale kto by się tym przejmował, skoro w Szwecji nie wydobywa się niezbędnych minerałów, nie produkuje się akumulatorów i nie utylizuje się ich… Więc w skrajnie klasistowski sposób można pogardzić tymi, którzy mimowolnie ponoszą koszty burżujskich fanaberii.

  2. Widzę, że Szwedzi całymi garściami czerpią z doświadczeń jezuickich w formowaniu młodzieży…. Propaganda ,,ekologów” którzy częstokroć mają powierzchowne pojęcie o ekosystemie planety przynosi rezultaty. Dzieciaki dla których wszystko jest czarno-białe beda walczyć o… interesy korporacji produkujących te ,,ekologiczne” ustrojstwa energetyczne w całkiem nieekologiczny sposób w Bangladeszu czy innych Indiach…

  3. nawet rosyjscy rewolucjoniści nie posługiwali się dziećmi… bo to nie one są w stanie obalić kapitalizm, a jak wiadomo kapitalizm nie zapobiegnie zmianom klimatu, bo zaprzeczyłby sam sobie

    1. Najlepiej to dali dooopy Duńczycy odchodząc od energetyki klasycznej na rzecz ,,wiatrako-wariacji”… mają dziś najdroższy prąd w UE ponieważ muszą płacić Norwegom za gotowość ,,wsparcia” zdychającej (z braku podmuchów) energetyki swoimi siłowniami wodnymi…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…