Wczoraj rozpoczął się IX Hubertus Węgrowski – dwudniowa impreza myśliwych i rolników, połączona z tradycyjnym zabijaniem. Nie obyło się bez zamieszek i ataków na obrońców praw zwierząt, którzy starali się zablokować polowanie.

W tym roku impreza nabiera szczególnego wymiaru, ponieważ w poczet nowych łowczych oficjalnie włączona została córka ministra środowiska. Katarzyna Szyszko składała wczoraj ślubowanie przed ojcem.

Należy uściślić, że Hubertusa zorganizował PZŁ pospołu z Lasami Państwowymi, honorowy patronat objął nad nim właśnie Pierwszy Łowczy IV RP Jan Szyszko, zaś patronaty medialne należą do TV Trwam i Radia Maryja. Po mszy świętej o odebraniu ślubowania od nowych osób zaliczonych w poczet myśliwych, następnym punktem programu jest wielkie strzelanie.

Miało wziąć w nim udział aż 408 myśliwych z Mazowsza i Podlasia. Wówczas do akcji wkroczyli ekolodzy z BASTY, którzy rozproszyli się po okolicach Węgrowa, usiłując zablokować polowanie. Donosili również na bieżąco policji o nieprawidłowościach. Okazało się, że teren nie był właściwie oznakowany. Brakowało znaków ostrzegawczych dla przypadkowych spacerowiczów albo grzybiarzy, którzy mogli zostać narażeni na niebezpieczeństwo.

Doszło w końcu do zwarcia:

„Jeden myśliwy zaatakował naszego aktywistę i wyrwał mu kamerę i ją uszkodził… Właśnie jedziemy na komisariat zgłaszać napaść i zniszczenie mienia. (…) incydentów niestety jest więcej. Jednej z ekip myśliwi spuścili powietrze z kół zaparkowanego auta. Widać po dzisiejszych wydarzeniach, że robią się co raz bardziej bezczelni i zuchwali. Nic dziwnego, jak nawet za zabicie człowieka myśliwi nie idą do więzienia” – relacjonowali ekolodzy na Facebooku. Dziś drugi dzień imprezy. Rzeczniczka PZŁ Diana Piotrowska stwierdziła, że w sobotę nie doszło do żadnego bezpośredniego kontaktu pomiędzy obiema grupami, ale „większą agresję przejawiali ekolodzy”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zbieramy owoce reformy emerytalnej z czasów Buzka. Ponad 300 tys. emerytów grozi śmierć głodowa

Nie ma w tym żadnej przesady. 337, 6 tys. osób na koniec 2021 roku pobierało z ZUS emerytu…