Brytyjska sędzia Vanessa Baraitser odmówiła wczoraj uwolnienia za kaucją australijskiego dziennikarza i wydawcy Juliana Assange’a, który siedzi w więzieniu specjalnym Belmarsh w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie procesu o ekstradycję do USA. W Belmarsh tymczasem epidemia Covid-19 już jest.

Klatka Assange’a na procesie esktradycyjnym, 2020 twitter

„W obecnym stanie rzeczy pandemia światowa sama w sobie nie dostarcza motywu zwolnienia p. Assange’a” – orzekła sędzia. Wcześniej obrońca Edward Fitzgerald mówił o wyjątkowym charakterze sytuacji sanitarnej i przypomniał w tym kontekście, że Assange cierpiał już w czasie swego długiego zamknięcia na różne infekcje, istnieje więc wysokie ryzyko złapania wirusa. Stan zdrowia Assange’a ciągle ulega degradacji.

Po długim ściganiu na podstawie fałszywych zarzutów, Assange pozostaje zamknięty od blisko ośmiu lat. Stany Zjednoczone chcą go wsadzić na jeszcze 175 lat do więzienia lub wymierzyć karę śmierci, za ujawnienie amerykańskich zbrodni w Iraku i Afganistanie. Proces ekstradycyjny Assange’a w Londynie trwa od 24 lutego, najbliższe posiedzenia  w maju.

Obrońcy przypominali też wezwanie ONZ do zwalniania więźniów w okresie epidemii. W Belmarsh już stu strażników nie pracuje z powodu kwarantanny, ale sędzia była przekonana, że jeśli Assange wyjdzie na wolność, rozpłynie się w powietrzu. Obrona uważa to za bezpodstawne, ale to nie zmienia sytuacji uwięzionego dziennikarza.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. No i sprawa się sama rozwiąże. A Belmarszka będzie miała czyste sumienie (i pełną kabzę). I o co ten rwetes? Sędziów się kupuje, jak to w kapitalizmie. Wszędzie.

    1. Kupuje się – to w bantustanach. W cywilizowanej Anglii większość tych decyzyjnych i znaczących w sądownictwie czy adwokaturze jest przy okazji na usługach ,,M” ileśtam. Rząd nie ma problemów z ,,kupowaniem” kogokolwiek… to po prostu jego ludzie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wyborcza niedziela w Ameryce Łacińskiej – obywatele Ekwadoru, Peru i Boliwii idą do urn

Niedziela 11 kwietnia upłynie w Ameryce Południowej pod znakiem wyborów. Ekwadorczycy w II…