Wolne Miasto Warszawa, Inicjatywa Polska, Zieloni i Razem ogłosiły oficjalnie swojego kandydata na prezydenta Warszawy: to oczywiście Jan Śpiewak. Miesiąc temu powstał wspólny komitet wyborczy. 

Mieli zaczekać do końca mundialu, ale, jak stwierdził Śpiewak – „im pójdzie lepiej niż polskiej reprezentacji”. Już wiadomo więc, że przewodniczący Wolnego Miasta Warszawa będzie oficjalnym kandydatem.

Śpiewak zamierza przede wszystkim przełamać partyjny duopol w polityce samorządowej:

– Ruchy miejskie mają dziś ten problem, że muszą wejść do dużej polityki, jaka jest w Warszawie. I nie ma co się obrażać, że partie polityczne robią wszystko, żeby nie oddać wpływów i władzy. Musimy nawiązać z nimi walkę. Zrobimy to i wygramy. Nasza kampania będzie ostra, czasem nawet bardzo ostra, ale nie będzie się toczyć poniżej pasa, co, mam wrażenie, robią coraz częściej PiS i PO. (…) Ja właściwie zacząłem się zastanawiać nad kandydowaniem na prezydenta Warszawy, kiedy odbyło się głosowanie nad budową Nycz Tower, kiedy PiS i PO zagłosowały jednostronnie za zniszczeniem zabytkowego fragmentu miasta, którego nie zburzył ani Hitler, ani Stalin. Tylko po to, żeby kardynał Nycz i kilku deweloperów zarobiło setki milionów złotych – powiedział kandydat lewicowych organizacji.

Do propozycji wyborczych Śpiewaka można zaliczyć między innymi: powołanie nowej komisji weryfikacyjnej w radzie miasta, skuteczne śledztwo w sprawie morderstwa Jolanty Brzeskiej, wybudowanie 50 tys. nowych mieszkań ze środków miejskich w ciągu dekady, zmniejszenie rachunków za prąd i gaz. Wielkim marzeniem Śpiewaka jest też stworzenie tzw. Parku Centralnego przed Pałacem Kultury.

„Czwórkoalicja” ogłosiła również nazwiska wiceprezydentek: to Paulina Piechna-Więckiewicz z Inicjatywy Polskiej, Justyna Drath i Hanna Gospodarczyk z Partii Razem oraz Dagmara Misztela z Zielonych.

– Wygra Warszawa empatyczna, powołamy wiceprezydenta ds. niepełnosprawnych i seniorów. We wszystkich dzielnicach powstaną międzypokoleniowe ośrodki integracji sąsiedzkiej. Wygra Warszawa transparentna, uczciwa, wyplenimy lokalne układy – zapowiada Śpiewak. I krytykuje jednego ze swoich najmocniejszych kontrkandydatów, Patryka Jakiego: – Przypomnę, że to Patryk Jaki jest człowiekiem, który tworzył ustawę o IPN, która doprowadziła do kryzysu relacji międzynarodowych Polski i dzięki której polski premier musiał się przez trzy miesiące tłumaczyć, że Polska nie jest krajem antysemickim. Jaki jest też twarzą zmian w sądownictwie i łamania Konstytucji RP. I teraz chce, żebyśmy uwierzyli, że PiS jest lepszy niż PO i że nie brał udziału w aferze reprywatyzacyjnej, co nie jest przecież prawdą. W naszej kampanii będziemy pokazywać zaangażowanie ludzi związanych ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości, którzy korzystali na dzikiej reprywatyzacji.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…