Czechy już niedługo staną się pierwszym europejskim krajem z bloku postkomunistycznego, który zdecydował się na takie rozwiązanie. Od 2006 w Czechach pary homoseksualne mogą zawierać związki partnerskie, jednak teraz mają zyskać te same prawa, które mają formalne małżeństwa.

Na początku wakacji zielone światło dla zmiany prawa dała Rada Ministrów, natomiast 14 listopada projektem zajmie się niższa izba parlamentu. Jeżeli wyrazi poparcie dla małżeństw jednopłciowych, inicjatywa będzie musiała jeszcze przejść przez Senat i zyskać podpis prezydenta.

Jak pisaliśmy w czerwcu, projekt ma być zrealizowany poprzez nowelizację Kodeksu cywilnego, w którym ustęp o małżeństwie zastąpi po prostu dotychczasowy zapis o związkach partnerskich. Zapewne kolejnym krokiem będzie możliwość adopcji dzieci – już teraz przed czeskimi sądami toczy się kilka takich postępowań.

patronite

Wprowadzenie do czeskiego prawa małżeństw jednopłciowych to inicjatywa poselska sześciu partii, w tym rządzącej centroprawicowej ANO, kierowanej przez premiera Andrieja Babisza. Pod projektem podpisało się 46 posłów (cały parlament liczy ich 200), między innymi koalicjant ANO: Czeska Partia Socjaldemokratyczna oraz Komunistyczna Partia Czech i Moraw.

„Podstawową zasadą proponowanej nowelizacji jest zapewnienie parom tej samej płci oraz ich dzieciom takiej samej godności i takiej samej ochrony życia rodzinnego, jaka z mocy prawa zapewniana jest małżonkom oraz ich dzieciom i w ten sposób zagwarantowanie im równego statusu nie tylko społecznego, ale także prawnego” – napisali posłowie w uzasadnieniu projektu.

Czesław Walek, Polak z Zaolzia, przewodniczący stowarzyszenia Prague Pride, w rozmowie z portalem Emerging Europe twierdzi, że te zmiany są bardzo potrzebne: – Wielu ludzi otwiera szeroko ze zdziwienia oczy, kiedy mówię im o różnicach pomiędzy prawami małżeństw a związków partnerskich. Zgodnie z nowym kodeksem małżonkowie tej samej płci będą mogli używać jednego nazwiska, dziedziczyć po sobie, przekazywać darowizny bez podatku, dzielić opiekę nad dziećmi oraz w przypadku śmierci współmałżonka zyskają prawo do renty.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…