Krwawa Niedziela w Petersburgu w styczniu 1905 r. zapoczątkowała wielki wstrząs: strajki i powstania robotnicze w praktycznie wszystkich przemysłowych zagłębiach Imperium Rosyjskiego, bunty chłopskie na wsi, wybuch lokalnych antagonizmów religijnych i narodowościowych. Protestowano i walczono także na ziemiach polskich, gdzie rozwijał się od kilkunastu lat ruch socjalistyczny, a warunki życia i pracy robotników miejskich były fatalne.

Jak o wolność i sprawiedliwość społeczną walczyła Warszawa na pocz. XX wieku? Dlaczego carski generał-gubernator w maju tego roku wolał wynieść się do twierdzy w Zegrzu? Kiedy na stopniach kościoła na Placu Grzybowskim załopotał czerwony sztandar? Jak w Warszawie zareagowano na wieść o ukazie Mikołaja II, zapowiadającym zwołanie Dumy Państwowej i reformy państwa? Przypominamy historię walk, o których dziś mówi się niewiele.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

List otwarty środowisk i osób lewicowych i progresywnych ws. udzielenia poparcia Piotrowi Ikonowiczowi na stanowisko RPO

W ostatnich dniach coraz szerzej podnoszony jest temat zajęcia przez Piotra Ikonowicza fun…