Jair Bolsonaro, neofaszystowski kandydat na prezydenta Brazylii, pewny zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich w najbliższą niedzielę, zapowiedział rozgromienie wszelkich sił lewicowych w swoim kraju poprzez krwawe represje, więzienia lub wygnanie. „To będzie największa czystka w historii Brazylii” – mówił popierany przez Stany Zjednoczone Bolsonaro na wiecu wyborczym w Sao Paulo.

„Jesteśmy większością, prawdziwą Brazylią. Razem zbudujemy nowy naród. Lewacy [PT – Partia Pracujących b. prezydenta Luli] przegrali i przegrają, ale czyszczenie będzie dużo szersze: będą musieli się podporządkować, albo opuścić kraj, bo inaczej więzienie. Czerwone śmiecie będą zakazane w Brazylii!” – krzyczał Bolsonaro, oklaskiwany przez tłumy swoich zwolenników.

„Nasz kraj nie będzie należał do gangu z czerwoną flagą i pustym mózgiem. Nikt nie będzie śmiał się z Brazylii. Ej, ty Lula da Silva, jeśli myślisz, że Haddad [kandydat PT na prezydenta] stanie się prezydentem i cię ułaskawi, mówię ci: zgnijesz w więzieniu, jak i Haddad!”. Bolsonaro zapowiedział delegalizację innych ugrupowań lewicowych – Ruchu Robotników Rolnych bez Ziemi (MST) i Ruchu Pracowników bez Dachu (MTST): „Wasze działania zostaną uznane za terroryzm!”.

Według niego, wielką rolę w kraju powinna grać armia: „Zobaczycie wspaniałe siły zbrojne, które będą współpracować przy budowie przyszłości. Zobaczycie siły cywilnej i wojskowej policji i arsenał prawny, dzięki którym złamiemy czerwonym karki!  Wygramy tę wojnę! W imię Brazylii i Boga!” – mówił Bolsonaro wśród owacji.

Były kapitan brazylijskiego wojska, choć jest rasistą, mizoginem i homofobem,  jest popierany przez część czarnoskórych i przez prawicowych gejów. Na wiec przyszła 78-letnia kobieta z napisem „Jestem czarną kobietą, a będę głosować na Bolsonaro”. Wielu z nich ma nadzieję, że neofaszysta zmniejszy przemoc, „wprowadzi porządek”, dzięki działaniom armii i powszechnemu dostępowi  do broni. Środowiska religijne, głównie protestanckie,  popierają go za zapowiedź zakazu przerywania ciąży. Sondaże przewidują zwycięstwo Bolsonaro nad Haddadem 59:41 proc.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Czy już teraz można nazywać prawicowych gejów pedałami? Czy jeszcze trzeba trochę poczekać aż zaczną wieszać lewicowych działaczy?

  2. Od ćwierćwiecza podążamy wytrwale w tym kierunku… W 1939 od ześlizgnięcia się w faszyzm uratowała nas II wojna światowa. Co teraz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Marihuana będzie legalna? Są propozycje zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii

Lewica wniosła dziś do Sejmu trzy projekty ustaw dotyczących legalizacji marihuany. Zmiany…