Razem i Inicjatywa Polska w Częstochowie pójdą razem do wyborów samorządowych. Nie wykluczają również, że do koalicji dołączą kolejne prospołeczne siły.

W mediach społecznościowych pojawił się zarys programu, jaki lokalni działacze Razem oraz Inicjatywy Polskiej zaproponują mieszkańcom Częstochowy w wyborach samorządowych. Socjaldemokraci zapowiadają walkę „o bardziej demokratyczne, bardziej prospołeczne, bardziej ekologiczne i zielone miasto”. W bardziej prospołecznym mieście, obiecują, mieszkańcy i mieszkanki będą mogli liczyć na zwiększoną dostępność budynków użyteczności publicznej dla osób z niepełnosprawnością, więcej mieszkań komunalnych, lepszy dostęp do przedszkoli i żłobków, poprawę stanu zieleni miejskiej, a także „aktywną i ambitną politykę antydyskryminacyjną”. A to nie wszystkie postulaty.

Teoretycznie w Częstochowie lewica już ma udział w rządzeniu – prezydentem miasta jest Krzysztof Matyjaszczyk z SLD. Na swoich profilach w mediach społecznościowych chwali się on kolejnymi działaniami, które poprawią standard życia mieszkańców: wymianą miejskich tramwajów, poprawą infrastruktury drogowej, tworzeniem nowych parków. Jest też zachęta do udziału w budżecie partycypacyjnym.

Częstochowscy działacze Razem mają jednak liczne zastrzeżenia co do sposobu, w jaki Matyjaszczyk pełni swoją funkcję. Wskazują np., że „przy okazji” budowy dróg dochodziło do niepotrzebnych wycinek drzew, przypominają również, jak zachował się włodarz miasta w obliczu protestu pracownic miejscowego Domu Pomocy Społecznej. Protestujące, o czym pisaliśmy, domagały się podwyżki w wysokości 250 zł, podkreślając, że płace w DPS-ie są tak niskie, że niedługo one same będą potrzebowały pomocy, zamiast nieść ją innym. Po negocjacjach miasto stwierdziło jednak, że nie jest w stanie wygospodarować więcej, niż 150 zł podwyżki.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Włochy: związki zawodowe znowu w natarciu

Związki zawodowe przypomniały, że pomimo szalejącej pandemii COVID-19 związane z nią ogrom…