Stany Zjednoczone, Francja i Niemcy dołączyły dziś do Wielkiej Brytanii w specjalnym, wspólnym komunikacie potępiającym Rosję, która według brytyjskich oskarżeń podjęła próbę „ataku” na kraj Sojuszu Północnoatlantyckiego poprzez próbę otrucia emerytowanego szpiega Siergieja Skripala. Wszystkie te cztery kraje wyraziły swą ”konsternację” i wezwały Rosję do udowodnienia swej niewinności.

 

flickr

W komunikacie użyto ostrych słów: „Chodzi o atak przeciw suwerenności brytyjskiej”. Z braku dowodów na działanie Rosji, cztery państwa zachodnie wyraziły przekonanie, że działanie Rosji jest „jedynym wyjaśnieniem” tego, co zaszło w parku w Salisbury 4 marca, gdzie doszło do próby otrucia byłego szpiega.

Zdaniem rządu brytyjskiego jacyś nieznani im Rosjanie lub ludzie przez nich wynajęci mieli próbować otruć Skripala za pomocą bardzo trującego i bardzo trudnego w manipulacji związku chemicznego, który miał zostać wynaleziony w ZSRR w ubiegłym wieku. Związek ów miał być badany i jest znany Brytyjczykom, gdyż kilkanaście km od miejsca próby otrucia znajduje się wojskowy ośrodek badawczy, gdzie pracuje się nad broniami chemicznymi i biologicznymi.

W opinii rządów czterech natowskich krajów, domniemane przez nie działanie Rosji „stanowi pierwsze ofensywne użycie czynnika neurotoksycznego od drugiej wojny światowej”. „Bezpieczeństwo nas wszystkich jest zagrożone” – napisali w komunikacie natowscy politycy. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nazwał sprawę „ekstremalnie poważną”. Wyjaśnił, że jeśli Rosja szuka konfrontacji, Sojusz Północnoatlantycki „jest w stanie obronić wszystkich swych członków”.

Jednocześnie Stoltenberg zwrócił uwagę, że Wielka Brytania nie zwróciła się do Sojuszu o zbadanie substancji, o której mówi. Wezwał Brytyjczyków do „proporcjonalnej i umiarkowanej” reakcji i zapowiedział kontynuację dialogu z Rosją.

W Moskwie wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow oświadczył dziś z kolei, że ani ZSRR, ani Rosja nie miały i nie rozwijały programu „Nowiczok”, jak Brytyjczycy nazywają podejrzaną substancję.

O istnieniu trucizny o tej nazwie poinformował media 83-letni Rosjanin Wil Mirzajanow mieszkający w Stanach Zjednoczonych, który podaje się za jego wynalazcę.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
    1. Wbij sobie w mapę świata kolorowe chorągiewki w miejscach gdzie od 2000 roku stacjonowały albo działały wojska rosyjskie a gdzie amerykańskie.

      Chociaż, sądząc po poziomie Twojego komentarza, wątpię abyś coś zrozumiał.

  1. nie jestem zwolennikiem polityki Putina i tego co robił w Czeczeni czy na Ukrainie ale proszę państwa jeżeli oskarża się kraj o napaść bo tak mówią przedstawiciele NATO mówią wprost o 'Agresji Rosji na Wielką Brytanię ’ jeżeli dodać do tego agresywne wypowiedzi zachodnich polityków i ataki mediów na Rosję jednocześnie nie potrafi się przedstawić jakichkolwiek dowodów tylko oskarża i angażuje SOJUSZ WOJSKOWY przeciwko Rosji to jest niewesoło.. chyba RACJĘ miała Naomi Klein komuś naprawdę potrzebna jest wojna i to nie Putinowi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…