Czterech notariuszy zasiadło dziś na ławie oskarżonych szczecińskiego sądu. Z ustaleń prokuratury wynika, że byli zamieszani w proceder przejmowania mieszkań od osób starszych, schorowanych bądź uzależnionych od alkoholu.

Niezwykle rzadko zdarza się by w charakterze oskarżonych przed wymiarem sprawiedliwości stanęło aż czterech notariuszy. Sprawa, która rozpoczęła się dzisiaj w szczecińskim Sądzie Okręgowym była przedmiotem ponad rocznego śledztwa prowadzonego przez Centralne Biuro Śledcze Policji pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Przedmiotem dochodzenia była działalność grupy przestępczej działającej na terenie województwa zachodniopomorskiego, trudniącej się wyłudzaniem atrakcyjnych, dużych mieszkań od osób dotkniętych trudną sytuacją życiową. Szajka składała się z „przedstawicieli handlowych”, którzy typowali i nachodzili osoby w wieku podeszłym, samotne, chore i zmagające się z uzależnieniem. Oferowali im zamianą lokalu na mniejszy i wypłatę różnicy w cenie. Ofiary były oprowadzane po imponujących mieszkaniach, które według oszustów miały stać się ich własnością.

W kolejnym etapie do akcji wkraczali notariusze pieczętujący umowy kupna, których przedmiotem były inne mieszkania, znacznie różniące się standardem od tych wcześniej zaprezentowanych. Ofiary nie miały w swoim otoczeniu nikogo, kto by dostrzegł próbę oszustwa i zapobiegł nieszczęściu.

Czterem notariuszom zarzuca się „doprowadzanie pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzania lokalami mieszkalnymi, poprzez wprowadzenie ich w błąd, co do rzeczywistych zamiarów wywiązania się z treści poszczególnych umów cywilnoprawnych, jak również poprzez wykorzystanie niezdolności pokrzywdzonych do zrozumienia przez nich podejmowanych czynności prawnych”.

Prokuratura podkreśla, że szczególnie szkodliwy społecznie był fakt że, „gdy osoby takie wyrażały zainteresowanie wybranym lokalem, dochodziło do zawarcia jednej lub kilku umów cywilnoprawnych, których treść nie odpowiadała jednak wcześniejszym ustaleniom”.

Według śledczych trzech rejentów w pełni świadomie uczestniczyła w procederze. Oni usłyszeli zarzut przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Czwarty notariusz jest oskarżony o niedopełnienie obowiązków.

Jednym z oskarżonych jest znany szczeciński notariusz Cezary P., który w 2018 roku sprzedał w Łodzi nieruchomość objętą zakazem sprzedaży. Otrzymał wówczas roczny zakaz wykonywania zawodu.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zakonnik od Braci Mniejszych zgwałcił dziecko, któremu podał wcześniej wódkę

Tym razem nie możemy napisać „w polskim kościele bez zmian”. Zakonnik pełniący…