Site icon Portal informacyjny STRAJK

Czy Białystok pozbędzie się ulicy Łupaszki? Mieszkańcy znów pokazali, co o niej myślą

fot. Grzegorz Janoszka

W przededniu dnia „żołnierzy wyklętych” mieszkańcy Białegostoku ponownie zademonstrowali, co myślą o Zygmuncie Szendzielarzu ps. „Łupaszka”. Jego ulica nadal znajduje się w stolicy województwa podlaskiego, chociaż po wyborach samorządowych zwycięska Koalicja Obywatelska zapowiadała jej przemianowanie.

Nie po raz pierwszy tablice z nazwą ulicy zostają oblane czerwoną farbą. Tak stało się również w nocy z 28 lutego na 1 marca. Ponadto nieznane osoby pozostawiły na płocie wzdłuż budowy przy ulicy napisy:  „Ulica zbrodniarza”, „Narodowy dzień żołnierzy przeklętych”, „Łupaszka – żołnierz przeklęty”. W przeszłości przy ulicy pojawiały się również napisy „Łupaszko to ludobójca”.

Oddziały podległe „Łupaszce” zamordowały 27 cywilnych mieszkańców litewskiej wsi Dubinki, a także kilkunastu prawosławnych mieszkańców Potoki i Wiluków.We wszystkich miejscowościach wśród zabitych były kobiety i dzieci. O zbrodniach tych przypominano, gdy w 2018 r. ulicy była nadawana nazwa. Przedstawiciele podlaskiej społeczności prawosławnej z klubu Forum Mniejszości Podlasia wzywali, by nie antagonizować mieszkańców Białegostoku różnych wyznań gloryfikowaniem akurat „Łupaszki”. Radni PiS, wtedy mający większość w radzie miasta, pozostali głusi na te argumenty.

W maju 2018 r. apel o zmianę nazwy wystosowała partia Razem.

– »Żołnierze wyklęci« nie mieli niestety szansy na wygranie walki o niepodległą Polskę, ale dziś stali się symbolem niezłomnych działań, nawet za cenę swego życia, służących niepodległej ojczyźnie. Dlatego Rada Miasta Białystok z oburzeniem przyjmuje działania państwa organizacji, które mają na celu zdezawuowanie żołnierzy antykomunistycznego podziemia i nie widzi potrzeby konsultacji w sprawie nadania nazwy ulicy jednego z najbardziej znanych dowódców tej formacji – napisano w odpowiedzi przyjętej głosami PiS.

Gdy wybory samorządowe jesienią ubiegłego roku dały większość w radzie miejskiej Koalicji Obywatelskiej, szybko padła zapowiedź zmiany nazwy. Stwierdzono jednak, że jest to trudna sprawa i zostanie zrealizowana dopiero na wiosnę. Działacz partii Razem z Białegostoku, Grzegorz Janoszka, jest jednak przekonany, że nie ma co liczyć na to, że liberałowie faktycznie zlikwidują upamiętnienie krwawego „wyklętego”.

– Minęła już VII sesja Rady Miasta po przetasowaniach, po których większość w Radzie nie stanowią już radni i radne PiS, a o likwidacji nic nie słychać. Cóż, kolejny raz widać jak na dłoni, podobnie jak przy uchwalaniu Narodowego Dnia Żołnierzy Wykletych, że polscy liberałowie i konserwatyści to tylko dwie strony tego samego, prawicowego medalu – napisał Janoszka na Facebooku, tłumacząc wcześniej, jak ahistoryczny i absurdalny jest sam kult powojennego podziemia.

Exit mobile version