Share Button

Jest taki, często wycierany, cytat z Woltera: Nie zgadzam się z tym co mówisz, ale oddam życie, abyś miał prawo to powiedzieć. Powtarzany przez szlachetnych demokratów, wierzących że – pomimo dzielących nas różnych poglądów na świat – nadal możemy egzystować w jednej wspólnocie, zamiast się wyrzynać. A ewentualny spór prowadzić w ramach cywilizowanych zasad. I właściwie rzadko kto rozsądny nie zgodzi się z Wolterem. Problem w tym, że wiara w istnienie wspólnoty politycznej, która nikogo nie wyklucza, jest bardzo naiwne. W demokracji liberalnej o jej kształcie decyduje w dużej mierze właśnie to, które poglądy uznaje się powszechnie za godne rozpatrzenia i dyskusji, a które wręcz przeciwnie – za powód do interwencji medycznej lub prokuratorskiej.

Kiedy kilka tygodni temu okazało się, że są w Polsce środowiska powiązane z Ruchem Narodowym, które spotykają się po lasach, aby czcić Adolfa Hitlera, skrajna prawica – przebąkując coś lekceważąco o miłośnikach nazistów – wskazywała na rzekomy problem radykalnej lewicy, która macha zbrodniczym czerwonym sztandarem. Takie odwrócenie kota ogonem było tym łatwiejsze, że po upadku PRL-u większość Polaków uznaje się za antykomunistów, a czerwona flaga uchodzi za symbol obcej dominacji. Polski patriotyzm jest zaś naskórkowy, symboliczny – za patriotę uchodzi więc ten kto najgłośniej drze ryja, macha biało – czerwoną, a ostatnio też odpala race. Narodowcy są w tym dobrzy, wręcz wyspecjalizowani, bo nic innego nie potrafią. Doszliśmy więc do takiego absurdu, że na portalu TVP Info zrównuje się hitlerowców i… Piotra Ikonowicza. A chłopcy z ONR uchodzą za harcerzy.

W ubiegłym tygodniu, podczas trwającej awantury dyplomatycznej, Ruch Narodowy wpadł na jakże genialny pomysł, aby zademonstrować pod ambasadą Izraela. Rząd wpadł w panikę, że światowe telewizje pokażą obrazki z awantury, potwierdzając – patrząc po tym co się wylało w ostatnich dniach – częściowo słuszną opinię kraju antysemickiego. Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zamknął więc na tydzień ulice prowadzące do ambasady i tym samym zabronił protestu. Hodowani na pisowsko – państwowym cycu tzw. narodowcy jakoś to przełknęli i ogłosili odwołanie pikiety. „Dziś nie jest naszą intencją konfrontowanie się z państwem polskim” – powiedział Robert Winnicki.

Trzeba przyznać, że rzeczywiście była to nadzwyczajna sytuacja. Podniosły się jednak głosy przeciwko takiej decyzji wojewody, straszące, że ten zakaz otworzy furtkę do delegalizacji innych niewygodnych demonstracji: Manif, Czarnych Protestów czy Parad Równości. Przyznaję – istnieje takie ryzyko. Naiwna wydaje mi się jednak wiara – a chyba to ona stoi za tym sprzeciwem – w to, że to prawo w obecnej sytuacji jest w stanie najlepiej ochronić nasze wolności obywatelskie. Po upolitycznieniu sądów, prokuratur, zatłuczeniu Trybunału Konstytucyjnego? Przecież prawna furtka – jak widać – zawsze się znajdzie. A jeśli ktoś będzie chciał naprawdę protestować – żaden zakaz nie pomoże. Bo gwarantem naszej wolności są siły społeczne, które za nami stoją.

Share Button

9 komentarzy

 1. fauxpas napisał:

  W Niemczech i Szwecji płoną flagu tworu syjonistycznego na znak sprzeciwu wobec jego rasistowskiej polityki, a Polska tłumiąc wolność słowa, sięga po straszydło tzw. antysemityzmu… Ręce opadają.

 2. co_tu_pisać napisał:

  Przede wszystkim – co jak co ale akurat dla lewicy (o ile by była lewicą) szczytem marzeń powinna być demonstracja faszystów przeciwko faszystom.

  Fakty są takie:
  1.Narodowcy faszyzują owszem – choć raczej nie są liczni i robią z siebie kabaret jak Pan Bzikke.
  2.Żydzi z Izraela faszyzują tak,że nasi faszyści od tortów z wafelkiem czy 5 piw to małe piwo
  ( getto Gazy i rozłożony w czasie holokaust Palestyńczyków to co ? ), dopuszczają się ataków na okręty z pomocą humanitarną na wodach międzynarodowych czy niszczą studnie zbudowane przez PAH itd.

  Jak dla mnie to niech NOP/ONR sobie powalczy z Izraelczykami,wręcz bym prosił o dozbrojenie naszych faszystów by straty w ludziach rozkładały się równiej.A dla nas,ludzi o poglądach centrowych czy lewicowych na takiej imprezie poproszę o wiaderko popcornu i kuloodporną szybę czy transmisję Live.

  Żydzi z Izraela ? Sorry,to ofiary, ale (nie zapominajmy !) i zarazem spadkobiercy tradycji nazistów ! To,że z nas Polaków którzy owszem bywamy antysemiccy – ale takich rzeczy jak oni jednak nie robimy – robią głównych winnych holokaustu jest bardzo delikatnie mówiąc kosmiczną bzdurą.

 3. abc napisał:

  Nie zgadzam się z tym co mówisz, ale oddam życie, abyś miał prawo to powiedzieć.
  Evelyn Beatrice Hall

 4. Nikt napisał:

  Znaczy nawet kaczyzm boi się Żydków, skoro nie dopuścili do demonstracji narodowców. Oczywiście ameryckich Żydków.

 5. Nie zgadzam się z narodowcami ale będę bronił ich prawa do demonstracji nawet faszystowskich,bo żyjemy w państwie prawa i konstytucja zapewnia każdemu prawo do demonstracji a nie tylko wybranym,oczywiście za łamanie prawa czy propagowanie faszyzmu państwo powinno karać.

  Artur Grala Polska Lewica Patriotyczna.

 6. Red Turtle napisał:

  Ja liczyłem na tę demonstrację ONR pod ambasadą Izraela… PiS musiałby się zmierzyć z nacjonalistami – z hasłami, sloganami i agresja… niestety do konfrontacji nie doszło… szkoda bo mogłoby być to preludium do delegalizacji narodowców.
  Z innej beczki, co do poszukiwania przez policję i PiS faszystowskich i rasistowskich haseł to i owszem znaleziono je, ale u wyłącznie u Niklota i Zadrugi… Tym sposobem rozliczono się antyklerykałami i jedynymi prawicowymi organizacjami które świętują 1 maja. ONR w tym asekuracyjnie wyczyścił konta z rasistowskich i faszystowskich treści… O ile ONR był na świeczniku o tyle wszyscy zapomnieli o NOP…. a tam bez skrępowania trwa nadal faszystowska sielanka i zbiorowe hajlowanie – począwszy od ich własnej strony http://www.nop.org.pl, po ich medialną tubę nacjonalista.pl…

 7. 8-ka napisał:

  solidaruchy to wcielenie zła.

 8. rozbawiony napisał:

  Duszenko, jakie „siły” za toba stoją? XD
  Ps ty naprawdę tak wyglądasz? wspolczuje

  • uchachany napisał:

   odnalazłeś już swojego ojca, czy nadal chodzisz po schroniskach dla bezdomnych psów?

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*