Site icon Portal informacyjny STRAJK

Czy PiS odbierze świadczenia niepełnosprawnym? Posłanka Lewicy zadaje ważne pytania

fott. pixabay.com/ ferobanjo

Zabrać niepełnosprawnym i przekazać emerytom – tak wygląda pomysł na politykę socjalną w państwie rządzonym przez Prawo i Sprawiedliwość. Wczoraj w Sejmie odbyła się debata nad odrzuceniem tej ustawy. Padły mocne słowa ze strony opozycji, jednak głosami obozu władzy projekt został skierowany do prac w komisji.

Do premiera Morawieckiego zwróciła się Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy.

– Z całą pewnością Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych nie jest okołobudżetową skarbonką tego, który kilka miesięcy temu kazał osobom z niepełnosprawnościami popierać się i nie przeszkadzać – powiedziała komentując pomysł zabrania środków z tego funduszu w celu sfinansowania obietnicy wprowadzenia emerytury.

Polityczka przypomniała, że fundusz, który obowiązuje dopiero od 1 stycznia 2019 roku nie jest żadną pańską łaską premiera Morawieckiego, a  został wywalczony po 40 dniowym proteście na korytarzach Sejmu. – Wywalczone, nie ofiarowane – zaakcentowała Dziemianowicz-Bąk.

– Fundusz to również bardzo konkretne programy, których realizację obiecali państwo nie tak dawno. Te programy to usługi opiekuńcze, opieka wytchnieniowa, centra opiekuńczo-mieszkalne, asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – wymieniła posłanka. – To są potrzebne programy i mam w związku z tym pytanie: co z tymi programami? Powiedzcie wprost – czy chcecie je zlikwidować?

– Czy potrafi pan spojrzeć w oczy osobom z niepełnosprawnościami i powiedzieć im, że odbiera im pan świadczenia? A jeżeli chcecie te programy utrzymać, to jak chcecie je finansować? – pytała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Wniosek o odrzucenie pomysłu obrabowania osób z niepełnosprawnością został jednak odrzucony. Tym razem Porozumienie Jarosława Gowina nie miało żadnych wątpliwości i zagłosowało razem z PiS i Solidarną Polską. Wnioski o odrzucenie projektu złożyły kluby KO, Lewica, KP PSL-Kukiz’15 i koło Konfederacja. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 211 posłów, przeciw było 227, od głosu wstrzymał się poseł KO Dariusz Joński.

Ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Celem tego funduszu jest przede wszystkim wsparcie społeczne, zawodowe, zdrowotne i finansowe osób niepełnosprawnych. Poselski projekt nowelizacji przewiduje, że fundusze ze SFWON będą mogły być przeznaczane także na rzecz emerytów i rencistów. Z tego powodu autorzy projektu zaproponowali zmianę nazwy funduszu na Fundusz Solidarnościowy.

Projekt przewiduje, że z pieniędzy Funduszu będzie mogło być finansowane jednorazowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów (np. tzw. trzynaste emerytury) wraz z kosztami jego obsługi. Finansowane mają też być renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną (obecnie są one finansowane z budżetu państwa).

 

 

Exit mobile version