Komisja Etyki Poselskiej zajmie się filmem, który Janusz Korwin-Mikke nagrał w ramach akcji #hot16challenge2. Celem tego internetowego wyzwania jest zbieranie pieniędzy na pomoc szpitalom i lekarzom walczącym z pandemią koronawirusa. Poseł Konfederacji w nagranym przez siebie rapie mówił jednak nie o wspieraniu służby zdrowia, a o szatkowaniu i wieszaniu socjalistów.

Zwolennicy polityka są zachwyceni i twierdzą, że zarzucanie mu mowy nienawiści to zamach na wolność artystycznej ekspresji, a jeśli wideo zostanie skasowane, to będzie to kolejny dowód „lewackiej cenzury” panującej na głównych portalach społecznościowych. Tymczasem poseł Maciej Kopiec z klubu Lewicy postanowił zainteresować sprawą Komisję Etyki Poselskiej.

– W akcji internetowej, której pierwotnym celem było zbieranie funduszy dla polskich medyków walczących z koronawirusem, poseł Konfederacji, Janusz Korwin-Mikke, zwraca się do słuchaczy i kilkakrotnie zapewnia ich, że osoby o odmiennych poglądach politycznych i gospodarczych zasługują na śmierć – pisze poseł. Następnie wskazuje te miejsca, w których przekaz utworu jest dość jednoznaczny. To momenty, gdy polityk rapuje: „socjalistów poszatkuję, bo to są zwyczajne szmaty”, „więc pieprzeni socjaliści mają wisieć zamiast liści” (co powtarza się kilkakrotnie) oraz „trzeba wziąć takiego drania obciąć jaja albo gorzej”.

– Nie możemy godzić się na używanie mowy nienawiści przez jednego z urzędujących posłańców narodu i nie możemy tłumaczyć w żaden sposób nawoływania do mordów – podsumowuje Maciej Kopiec.

Jakie konsekwencje może wyciągnąć wobec posła Komisja Etyki, jeśli uzna, że naprawdę klip w takiej postaci był niedopuszczalny? Regulamin Sejmu w rzeczywistości nie przewiduje wielkiego pola manewru. Czteroosobowa komisja, którą w obecnej kadencji kieruje poseł Jacek Świat z PiS, może upomnieć posła łamiącego zasady etyki dla parlamentarzystów, zwrócić mu uwagę lub udzielić nagany. Następnie taka decyzja publikowana jest w „Kronice Sejmowej” i na witrynie komisji.

AKTUALIZACJA

Przedstawiciele klubu Lewicy –

Monika Falej, Hanna Gill-Piątek, Anita Kucharska-Dziedzic, Maciej Kopiec, Katarzyna Kotula, Paweł Krutul, Robert Obaz, Marek Rutka oraz
Katarzyna Ueberhan – zgłosili zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Janusza Korwin-Mikkego także do Prokuratury Rejonowej w Otwocku. Wskazują, że mogło dojść do przestępstwa z art. 119 kodeksu karnego, polegającego na stosowaniu groźby bezprawnej pozbawienia życia wobec grupy osób z powodu jej przynależności politycznej.
patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. -Dlatego -JA nigdy nie miałem pretensji do STALINA do BERII i do ROSJAN -za te Wywózki takich Polaków na SYBERIĘ albo za KATYŃ -bo oni bardzo dobrze to wiedzieli -że: -Oni wtedy mieli Rację !!

 2. Dlaczego wszyscy czepiają się tego klipu który nagrał Korwin? Przecież widać od razu że to jest nagrane dla jaj. Facet chce „mordować” socjalistów i dlatego ogłosił to ubrany w sandały z maczetą w ręku, widać od razu że sobie jaja robi.
  Czepianie się Korwina za to co zrobił jest tak samo głupie jak ściganie ludzi za narysowanie głupiego obrazka z Matką Boską, jedno i drugie mieści się w granicach wolności słowa.

  1. Bohomaz z tęczowa madonną porównujesz z… groźbami unicestwienia?
   Bój się Bobra panie Kostyczny Aferał!!!!!!!!!!
   Gdyby tak pyskował jakiś Kazio spod budki z browcem – to jeszcze ujdzie… Ot lokalny folklor. Jednak od parlamentarzysty wymaga się zdecydowanie więcej jak od Kazia.

  2. Nnnie! Głupi obrazek z Matką Boską nie miał w sobie za grosz polotu, dowcipu itp. Patrzyłam i zastanawiałam się „co za gupek i po co to zrobił”. Natomiast z Korwina się tak uśmiałam, że mało z krzesła nie spadłam.

  3. Nnnie! Gł upi obrazek z Mat ką Bo ską nie miał w sobie za grosz pol otu, dowc ipu itp. Patrzyłam i zastanawiałam się „co za gu pek i po co to zrobił”. Natomiast z JKM się tak uśmiałam, że mało z krzesła nie spadłam.

  4. I to jest Szanowna Tyy przykład tego, że o gustach się nie dyskutuje, bo są czasem dziwaczne, ale o prawem jaranych groźbach już należy.

 3. Stanowczo twierdzę, że pan JKM powinien jak najszybciej odejść z polityki i wrócić do brydża sportowego w którym był niegdyś zupełnie dobry…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja wraca do Afganistanu. Tym razem bez przelewu krwi

Po panicznej ucieczce wojsk USA z Afganistanu, Moskwa próbuje wejść na puste miejsce. Tym …