Amerykańskie wydanie tygodnika Newsweek umieściło na okładce ważkie pytanie: ”Miliony polskich Żydów zginęło w Holokauście – kto za to odpowiada?”. Artykuł – znany mi tylko z omówień – ma twierdzić, że także Polacy. Niech będzie, że to clickbait, jak wszystko dzisiaj (patrz tytuł), a więc za bardzo nie ma o czym dyskutować. Drażni mnie jednak to kategoryzowanie według narodu. Charakteryzuje ono głupków oraz nacjonalistów, co zresztą na jedno wychodzi.

Wielu Polaków robiło w czasie wojny (a też przed i po) złe rzeczy Żydom. Nie poczuwam się jednak jakoś specjalnie do winy – jedynie w takiej, w jakiej jestem uczestnikiem ogólnej polskiej wspólnoty. Przyjmuję więc zobowiązanie, żeby podobne rzeczy już nigdy się nie wydarzyły. W przeciwieństwie jednak do tych, którzy polskość mają na ustach częściej, nie żądam cenzury. A do tego sprowadza się przecież sugerowane na prawicy istnienia ”pedagogiki wstydu”. I zwalczanie szerzenia wiedzy o niemiłych epizodach naszej historii oraz niezbyt zawoalowane groźby, że po dojściu do władzy w samorządach PiS z przystawkami odbierze kasę placówkom, które w tym się specjalizują. O tym, jak bardzo udane są te próby, świadczą losy nowelizacji ustawy o IPN, której najnowszym – nomen omen – pokłosiem jest właśnie artykuł w Newsweeku. Czyli potwierdzenie, że Polska jest krajem antysemickim. No cóż, tak kończą frajerzy, że zacytuję klasyka.

Najnowsze emocje rozpala przyjęta w ubiegłym tygodniu przez obie Izby Kongresu i skierowana do Prezydenta Trumpa ustawa 447. Redaktor Płużański mówi dla TV Republika wprost: Ustawa 447 jest często bagatelizowana, a jest szalenie groźna. Stwarza furtkę, żeby Polskę zniszczyć, żeby Polska stała się bankrutem. I dalej: Tu chodzi o żydowskie lobby. To oni naciskają. W tym samym medium Antoni Macierewicz straszył katastrofą narodową Polski. Także minister Czaputowicz ustawę nazwał złą. Również stanowczy był Rafał Ziemkiewicz który aż się rozebrał, a zdjęcie swojej golizny wrzucił na twittera. Prawica liczy, że Trump ustawy nie podpisze, ale bez wielkiej wiary.

Czemu tak straszą? Ustawa mówi, że Departament Stanu będzie mógł pomagać organizacjom żydowskim w odzyskiwaniu mienia ofiar Holokaustu. Największe opory budzi to, że mowa także o mieniu bezspadkowym. Co jest absurdem, bo wszędzie takie majątki przechodzą na rzecz państwa. W ustawie jednak nie ma twardych zapisów, poza zobowiązaniem Departamentu, aby stworzyć na ten temat raport. Ale to nie szkodzi – prawicowy twitter rozgrzał się do czerwoności.

Kiedy rząd przedstawiał swój projekt ustawy reprywatyzacyjnej, jednym z jej kontrowersyjnych zapisów było wykluczenie z odszkodowań spadkobierców spoza Polski. To jawne pogwałcenie równości wobec prawa było – i słusznie – powszechnie odbierane jako uderzenie w obywateli Izraela. Zamiast projekt poprawić, schowano go do zamrażarki. Po co rozwiązywać realny problem społeczny, skoro można straszyć Żydami?

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. najwięcej żydów wymordowali sami żydzi, i niech żydzi pomiedzy swoimi szukają sprawców holokaustu. Oskarżenia Polski o rożne zło wynikają ze słabości panstwa polskiego, z upadłości tego panstwa, a początków należy doszukiwać sie gdy folksdojcze i obrzezane oraz ich polskie szmalcowniki zaczęli tworzyć w Polsce siły przewrotu. Dziś Polska jest w łapach folksdojczów i obrzezanych, i jest to koniec polskości, polskie rządy to gubernatorzy jak Hans Frank.

 2. Amerykańscy żydzi głupkami nie są – panie redaktorze. Ten interes pod nazwą holocaust kręci się w najlepsze od połowy lat siedemdziesiątych. A ponieważ diaspora żydowska na terenie Polski była najliczniejsza w Europie, to siłą rzeczy i do konfliktów pomiędzy przedstawicielami obydwu nacji było co niemiara. Zazwyczaj zadrażnienia dot. religii, kultury.
  Później doszedł element naśladownictwa zachowań niemieckich (rozbijanie straganów na targowiskach, przepędzanie handlarzy żydowskich. Szczególnie silnie dało się to zauważyć na kresach wschodnich.)
  W momencie wkroczenia wojsk hitlerowskich – Polacy znaleźli się w analogicznej – nieznacznie jednak mniejszej – opresji co i żydzi. A Żydzi?
  Do getta.
  I jak wszędzie – znalazła się grupka chcących pomagać represjonowanym (Żegota itp.) Znaleźli się pomocnicy hitlerowców w dziele likwidacji kwestii żydowskiej…(szmalcownicy i donosiciele).
  I cała masa zastraszonych, którzy chcieli jedynie przetrwać…(99% społeczeństwa.)
  Dziś żydostwo próbuje dowodzić, że było inaczej, że owi donosiciele i szmalcownicy stanowili ZNACZNĄ CZĘŚĆ SPOŁECZEŃSTWA!
  I jest to łgarstwo większego kalibru co próba wybielania sprawców zbrodni w Jedwabnem.
  Powód jest prosty. Działanie z rozmysłem, powodowane chęcią zysku.

  1. Trochę na ten temat poczytaj, a potem się wymądrzaj ;) Oczywiście mam na myśli książki, nie internetowe wpisy ;)

 3. łaszą się solidaruchy do jankeso-żydów a oni na nich srają.Z własnego kraju zrobili poligon

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Czy Polacy są godni krytykować brytyjską monarchię?

Czasami człowiekowi zdarza się milcząco założyć, iż pewne tematy zostały już raz na zawsze…