Była rzeczniczka Praw Dziecka Lisbeth Zornig i jej mąż, dziennikarz Mikael Rauno Lindholm zostali skazani przez sąd w Nykøbing w południowo-wschodniej Danii na kary grzywny w wysokości 3 tys. euro (każde) za pomoc uchodźcom w drodze do Szwecji.

zornig
Lisbeth Zornig (trzecia z prawej) i jej mąż z rodziną uchodźców.                                                              źródło: https://twitter.com/LisbethZornig

„Wina” duńskiej działaczki polegała na podwiezieniu samochodem syryjskiej rodziny z portu Rodbyhavn do Kopenhagi. – Dla mnie to było jak podrzucenie autostopowiczów – powiedziała Zornig przed sądem.- Nikt nie myślał, aby poprosić ich o dokumenty tożsamości – dodała.

Jej mąż popełnił nie mniejsze „przestępstwo”. Przyjął syryjską rodzinę w domu oraz poczęstował herbatą i ciasteczkami, a następnie podwiózł samochodem do dworca kolejowego i kupił bilety do Szwecji. Jak zeznał przed sądem Lindholm, próbował dowiedzieć się od policjantów czy jego postępowanie było zgodne z prawem, ale nie byli w stanie mu odpowiedzieć.

Tymczasem zgodnie z duńską ustawą o cudzoziemcach, przestępstwem jest przewożenie osób nie posiadających pozwolenia na pobyt. Na mocy przepisów tej ustawy, w ostatnich miesiącach, kilkaset osób w Danii otrzymało kary grzywny, ale jak dotąd nie w takiej wysokości, jak Lisbeth Zornig i Mikael Rauno Lindholm. Statystyki policyjne pokazują, że w okresie od września 2015 do lutego 2016 roku 279 osób zostało oskarżonych w Danii za pomoc uchodźcom. To dwukrotnie więcej niż w 2014 r. Wzrost ten spowodowany jest zwiększającą się falą uchodźców przybyłych do krajów skandynawskich.

Protokół ONZ „przeciwko przemytowi migrantów drogą lądową, morską i powietrzną, uzupełniający Konwencję Narodów Zjednoczonych przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej”, z 15 listopada 2000 roku, w art. 3 stwierdza, że przemyt migrantów „ oznacza organizowanie, w celu uzyskania, bezpośrednio lub pośrednio, korzyści finansowej lub innej korzyści o charakterze materialnym, nielegalnego wjazdu osoby na terytorium Państwa-Strony, którego taka osoba nie jest obywatelem lub w którym nie posiada stałego miejsca zamieszkania”

– Duńczycy skazani za „przemyt” migrantów pomagali uchodźcom na własny koszt – powiedział Bjørn Elmquist, prawnik Zorning i kilku innych Duńczyków oskarżonych o handel ludźmi.

W 2002 roku dyrektywa UE w sprawie nielegalnego tranzytu stwierdza również, że państwa członkowskie UE mogą podjąć decyzję o niestosowaniu sankcji, jeśli motywem ludzi jest „udzielanie pomocy humanitarnej”. – Dania już nie jest w Europie liderem praw człowieka, ale znajduje się na ostatnim miejscu w tabeli – dodaje Elmquist.

Zdaniem aktywistów praw człowieka karanie za humanitaryzm jest wyraźnym przekazem do uchodźców „nie chcemy was”.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ktoś kto piastował stanowisko rzecznika czyichś praw powinien prawo znać. Tłumaczenie że się nie wiedziało taką osobę szczególnie kompromituje.
  Granica pomiędzy Danią a Szwecją nadal istnieje i nie wolno jej bez pozwolenia przekraczać. Obywatele strefy Schengen takie pozwolenie posiadają, ale przybysze spoza tej strefy już nie. Nie wierzę że wspomniana para o tym nie wiedziała.

  Porównanie do autostopowiczów jest żenujące. Odbiera cudzoziemców z portu i nie przypuszcza że mogą nie mieć dokumentów uprawniających do poruszania się w strefie Schengen? Biedne dzieci, których rzecznikiem była!!

  Na zakończenie drobny szczegół: para pomagała im uciec z Danii do Szwecji. Proszę mnie oświecić jaka wojna toczy się w Danii że trzeba z niej uciekać?

 2. Na szczęście nawet u Skandynawów zaczyna się przebijać zdrowy rozsądek. Mam jeszcze nadzieję że Szwecja zgodnie z zapowiedziami rozpocznie deportacje.

  1. żeby tak ciebie deportowali tam gdzie twoje miejsce, czyli w ramiona twej mamusi dorabiającej w mołdawskim burdelu, prostytutko

  2. Trutka, rozumiem twoje frustracje seksualne – ale nie martw się, wiosna idzie, pryszcze znikną, to może znajdzie się i jakaś (albo jakiś?) co ci da…

  3. to prawda, twoja matka już nawet mojemu psu się znudziła, prostytutko :)

 3. Prawo jest prawem,a nachodźców większość rzeczywiście NIE CHCE.Złamali prawo ? ZŁAMALI.
  I kota ogonem nie odwrócicie,na szczęście nie od takich jak wy to wszystko zależy.

  No litości,nawet gdyby nachodźcy byli tacy fajni jak to przedstawiacie (a nie są) to i tak żaden system socjalny nie wytrzyma tylu milionów gęb do żywienia na poziomie Europejskim. Zresztą prawdziwym uchodźcom można pomóc tam na miejscu.100 euro tam pomoże więcej niż 1000 euro w Europie dawane nie wiadomo komu.

  Zamiast walczyć o przemyt nachodźców do Europy może powalczcie o bandaże i leki dla Kurdów.O ile chcecie zrobić coś dobrego a nie rozwalać Europę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…