Podpaski, tampony

Fundacja rodziny Kulczyków da pieniądze na ważną akcję w dolnośląskich szkołach. Chodzi o bezpłatny dostęp do artykułów higienicznych w szkołach dla uczennic podczas menstruacji.

Kulczyk Foundation i Founders Pledge opublikowały w październiku 2020 roku pierwszy na świecie raport poświęcony ubóstwu menstruacyjnemu na świecie. Wynika z niego, że w Polsce co piątej kobiecie zdarza się nie mieć dostatecznej ilości pieniędzy, by podczas menstruacji kupić sobie paczkę podpasek lub tamponów. Ponad połowa nastoletnich kobiet bywała zmuszona prosić kogoś o kupienie im środków higienicznych w czasie miesiączki, co dziesiąta z tego powodu nie wychodziła z domu.

Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu, dzięki grantowi z Fundacji Kulczyków, rozpoczęła akcję „Różowa skrzyneczka”. Najpierw był to, jak informuje wrocławska „Gazeta Wyborcza”, ogólnodostępny schowek we wspomnianym Centrum Praw Kobiet, teraz zaś „różowe skrzyneczki” pojawią się w niemal stu dolnośląskich szkołach. Aktywistki i aktywiści CPK będą dbały o promocje i o to, by schowki były na bieżąco uzupełniane.

W tej akcji ważne jest to, że dostęp do bezpłatnych podpasek i tamponów będą miały uczennice z mniejszych miejscowości, gdzie problem ubóstwa menstruacyjnego występuje szczególnie dotkliwie. „Różowe skrzyneczki” trafią więc do Wiszni Małej, Strzegomia, Wałbrzycha, Świdnicy, Żórawiny, Jeleniej Góry, Tyńca Małego, Lubina, Oleśnicy czy Dzierżoniowa. Aktywiści i aktywistki mają też nadzieję, że akcja pomoże zdjąć tabu z problemu menstruacji.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kolumbijska lewica się jednoczy

Partie i ruchy lewicowe w Kolumbii ogłosiły utworzenie nowego sojuszu nazwanego „paktem hi…