Dziś minister środowiska podejmie decyzję w sprawie dalszej eksploatacji Puszczy Białowieskiej. Wczoraj w Senacie odbyła się konferencja „Puszcza Białowieska – fakty, mity i przyszłość”, na której Jan Szyszko przekonywał, że dalsza wycinka jest konieczna.

Minister Szyszko przeprowadził "debatę" sam ze sobą, fot. twitter.com/ Greenpeace
Minister Szyszko przeprowadził „debatę” sam ze sobą, fot. twitter.com/ Greenpeace

Jednym ze współorganizatorów była Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia, jej rektor zaś był obecny podczas debaty na sali. Przedstawiciele Greenpeace zwrócili uwagę, że wszystkie instytucje, które przyłożyły rękę do wczorajszego spotkania, związane są ze środowiskami PiS albo ministrem Janem Szyszką osobiście.

Minister środowiska twierdził (niezgodnie z prawdą), że dostał już dawno zielone światło „od naukowców” na dalszą wycinkę: – Naukowcy mówią jednoznacznie „tak”. Brak użytkowania, to wzrost zagrożenia ze strony organizmów patogennych i z tego powodu uległo zamarciu ponad 3,5 mln metrów sześciennych, a w ślad za tym, jest korelacja, zginęły i gatunki, i siedliska. Przekonywał, że przez „pewne polityczne decyzje doprowadzono do zamarcia dużych ilości drewna”. Debata bardziej miała zatem wymiar polityczny niż merytoryczny.

Zaproszeni na debatę księża mówili o „ekumenicznym wymiarze Puszczy”, powtarzając frazesy o czynieniu przyrody poddaną człowiekowi. Rektor szkoły ojca Rydzyka przekonywał: – Przyroda nie jest tylko do patrzenia, ale jest to miejsce, które pozwala człowiekowi godnie żyć.

Mówił też, że do Puszczy „nie można podchodzić tylko jak do pewnego zabytku przyrody”. Głosy płynące ze środowisk akademickich, przekonujące iż martwe drewno puszczy ma pozytywny wpływ na bioróżnorodność i procesy glebotwórcze – zostały zlekceważone.

Dziś odbędzie się konferencja prasowa ministra środowiska, który zapowie, co dalej z Puszczą i czy pozyskanie drewna w nadleśnictwie zwiększy się do zapowiadanych 188 tys. metrów sześciennych (na 10 lat). Minister najwyraźniej czuje, iż przekonał wszystkich oponentów debatą, którą zorganizował wespół z przyjaznymi sobie organizacjami.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. I dlatego jestem za tym, aby wrócił system pałowania Peowców, tak jak kiedyś lało się po mordzie, fryzjerów, kelnerów, portierów i to było bardzo pozytywne, bo Peowca niecywilizowanego nie da się argumentami naprostować, tylko przemocą, aby Kodziarze ze wsi nie wylewali jadu z chorych ryjów. To był dobre bo chamowało KOD w drgawkach konwulsyjnych nienawiści i to trzeba przywrócić, bo PO nie udało się cywilzować, i szpicrutą przez ryja tak jak mojego dziadka, mego papcia i mnie bili gdy jeszcze na marszach KODu kwiczałem.

  2. I dlatego jestem za tym, aby wrócił system pałowania Peowców, tak jak kiedyś lało się po mordzie, fryzjerów, kelnerów, portierów i to było bardzo pozytywne, bo Peowca niecywilizowanego nie da się argumentami naprostować, tylko przemocą, aby Kodziarze ze wsi nie wylewali jadu z chorych ryjów. To było dobre bo chamowało KOD w drgawkach konwulsyjnych nienawiści i to trzeba przywrócić, bo PO nie udało się cywilzować, i szpicrutą przez ryja tak jak mojego dziadka, mego papcia i mnie bili gdy jeszcze na marszach KODu kwiczałem.

    1. Takie wpisy trzeba koniecznie zostawiać, bo obnażają poziom choroby umysłów zwolenników PiS.

    2. teofil
      Puszcza jest dziedzictwem narodowym, bo to jedyna dzika puszcza w całej europie, jest też wpisana do dziedzictwa światowego. A to znaczy że Rydzyk zniszczy puszczę by się nachapać, a polskie społeczeństwo zapłaci pokaźną karę przed trybunałem sprawiedliwości w Sztrazburgu. Dlatego wszy Pisowskie to jest antypolska chołota. Tu dokładnie to widzimy, już mega jaskrawo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Puste portfele Rosjan

Z jednej strony są deklaracje i polityczne zobowiązania na najwyższych szczeblach, by licz…