Pod płaszczykiem dekomunizacji PiS rozwija w Warszawie kult jednostki – wojewoda mazowiecki Zbigniew Sipiera zdecydował, że stołeczna Aleja Armii Ludowej otrzyma imię Lecha Kaczyńskiego.

To jeden z lepszych prezentów, jaki na kolejną miesięcznicę mogli dostać wyznawcy kultu smoleńskiego. Kilkukilometrowa, strategicznie położona arteria komunikacyjna w centrum Warszawy nie będzie już upamiętniać lewicowych, antyfaszystowskich partyzantów. Jej patronem zostanie Lech Kaczyński.

Rozstrzygnięcie zastępcze w tej sprawie wydał PiS-owski wojewoda, bo rada miasta Warszawy wcześniej zrezygnowała z dekomunizowania Armii Ludowej. Nadal zmiany nazwy domaga się IPN, dla którego Armia Ludowa to wyłącznie „formacja reprezentująca sowiecką rację stanu” – i nie ma tu nawet znaczenia fakt, że oddziały AL brały udział w Powstaniu Warszawskim, jaki to argument przywoływali między innymi warszawscy samorządowcy.

W tym akurat przypadku trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że nawet tak ukochaną przez siebie dekomunizację PiS potraktował instrumentalnie. Jako zwyczajny wybieg, jedyną i znakomitą szansę, by przepchnąć do centrum miasta ulicę jednej z głównych figur prawicowego kultu.

Ta zmiana skutecznie przyćmiła pozostałe „korekty” zadekretowane przez wojewodę, chociaż niektóre są równie „interesujące”. Ulicę straci m.in. generał, więzień Gestapo i profesor fizyki Sylwester Kaliski, który nie nadaje się na patrona, bo służył w LWP. Nie ma go nawet na wykazie autorstwa IPN, a więc zadziałało już czyste prawicowe zacietrzewienie. Koniec również z ulicą Leona Kruczkowskiego, pisarza o niewłaściwych poglądach czy Sylwestra Bartosika, który wprawdzie walczył z nazistami, ale w nieodpowiedniej formacji.

Co na to zdominowana przez PO rada miejska Warszawy? W komentarzach udzielanych dziś różnym mediom padały co najwyżej zapewnienia, że aleja Kaczyńskiego tak łatwo nie przejdzie, bo radni wymyślą inną, odpowiednio niekomunistyczną nazwę, której wojewoda już nie będzie mógł zaskarżyć. Na przykład Władysława Bartoszewskiego. Nikt nie miał odwagi, by przywołać argumenty odwołujące się do historii, a nie „historii” według IPN. Albo chociaż zacytować radną Annę Nehrebecką, warszawską działaczkę PO, która w maju 2017 r. mówiła warszawskiej „GW” tak tłumaczyła nieprzemianowywanie części ulic: „Uważamy, że ci patroni, którzy zginęli, mieli inne poglądy, ale zostali zakatowani albo zamordowani przez Niemców, więc nie należy im odbierać ulic”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. ZERO ma swoją ulicę.Szkoda że w PO nieliczni jak pani Nehrebecka zachowują się przyzwoicie

  2. Podejdźmy optymistycznie i z wyrozumieniem. To dzięki Armii Ludowej, która przez tyle lat patronowała tej części stolicy, prezydent nawet po śmierci otrzyma coś od komunistów. Willa po patriotycznych rodzicach bez przymusowego kwaterunku, męczarnie na planie filmowym podczas niemoralnej zabawy w kradzież księżyca, koleżeństwo z sekretarzem partyjnej organizacji na uczelni przed nobilitacja na kolejny tytuł naukowy. A teraz ulica w spadku po komunistach, walczących przeciwko hitlerowskim nazistom. Nawet i po śmierci można mieć fart. A ci niby demokraci z PO nawet na maly symboliczny pomniczek przed garnizonem krzywo patrzą.

  3. Co za kraj… agenturę mocarstwa radzieckiego nazywa się lewicą, a prezydenta o poglądach socjaldemokratycznych – prawicowcem… nic tylko słowniki od nowa pisać.

  4. nazwa czci Wielu żołnierzy poległych w walce z okupantem niemieckim a zamiast tego ma być coś co dla Polski nie zrobiło nic na dokładkę było chorą psychicznie posr ną kaczką – jak długo jeszcze ??????????????

    1. tak długo aż polski naród w końcu dostanie w pi&^e, a dostanie bo każdy kto jest głupi w końcu zaczyna się potykać o swoje własne goovna, to jest tylko kwestia czasu

  5. Były ulice papieża za jego życia, czemu za swego życia kaczka nie może mieć swej ulicy? A imię nieważne, ulica i tak będzie Kacza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zbieramy owoce reformy emerytalnej z czasów Buzka. Ponad 300 tys. emerytów grozi śmierć głodowa

Nie ma w tym żadnej przesady. 337, 6 tys. osób na koniec 2021 roku pobierało z ZUS emerytu…