Site icon Portal informacyjny STRAJK

Demokratyczni socjaliści apelują w Sejmie: umorzyć ukraiński dług zagraniczny!

Pięć lewicowych partii z krajów Unii Europejskiej oraz ukraiński socjalistyczny Ruch Społeczny wezwały w polskim Sejmie do umorzenia długu zagranicznego Ukrainy. Wezwały również do wszechstronnej solidarności z walczącymi Ukraińcami i Ukrainkami:

– W dniu 24 lutego Rosja rozpoczęła nielegalną, nieuzasadnioną inwazję wojskową na suwerenne, niepodległe państwo – Ukrainę.  My, progresywne partie polityczne Ukrainy, Litwy, Finlandii, Czech, Rumunii, Polski zdecydowanie potępiamy tę agresję, która jest sprzeczna z wszystkimi naszymi wartościami – rozpoczyna swoje stanowisko sześć organizacji.

Ze strony polskiej deklarację podpisała partia Razem. Finlandię reprezentują demokratyczni socjaliści z Vasemmistoliitto (Sojuszu Lewicy), partii, która obecnie ma w parlamencie 16 posłów i wchodzi w skład rządzącej centrolewicowej koalicji. Stanowisko poparły także mniejsze lewicowe partie z Czech (Budoucnost – Przyszłość), Litwy (Sojusz Lewicy) i Rumunii (Demos). Postulaty zawarte w stanowisku są wreszcie postulatami ukraińskich socjalistek i socjalistów z Ruchu Społecznego (Socialnyj Ruch). Organizacja ta opowiada się za nacjonalizacją majątków wielkich ukraińskich oligarchów i takimi zmianami na Ukrainie, które uczynią z niej państwo dobrobytu, realizujące interes pracującej większości obywateli.

Mocny głos ukraińskich socjalistów. Ukraina przetrwa, jeśli zerwie z oligarchicznym kapitalizmem

Wezwanie do pomocy

Sygnatariusze stanowiska domagają się, by europejska solidarność z walczącą Ukrainą nie polegała tylko na słowach. Autorzy wzywają rządy Europy, by przekazywały do Kijowa sprzęt wojskowy, pomoc medyczną i żywność, a także, by zmaksymalizowały wysiłki dyplomatyczne na rzecz umożliwienia ewakuacji ludności cywilnej. To ona cierpi najbardziej w bombardowanych i ostrzeliwanych przez wojsko rosyjskie miastach.

Ukraina: już ponad 400 cywilnych ofiar wojny. Charków, Mikołajów, Sumy pod ostrzałem

Lewicowe partie z Europy poparły również postulaty Ruchu Społecznego w kwestii ukraińskiego zadłużenia zagranicznego. Ukraińscy aktywiści wskazują, że obecne zadłużenie Ukrainy jest efektem oligarchicznego charakteru tamtejszej gospodarki, zawłaszczenia jej dóbr przez wąską grupę, która skorzystała na transformacji gospodarczej lat 90. Jak przypominają w odrębnym apelu, chaotyczne zapożyczanie się i antyspołeczne warunki spłaty zadłużenia były rezultatem totalnej oligarchizacji: nie chcąc walczyć z bogatymi, rządzący państwem zaciągali kolejne długi. Pożyczki były udzielane pod warunkiem cięcia wydatków socjalnych, a by je spłacać, konieczne było oszczędzanie na kluczowych potrzebach i stosowanie polityki austerity do fundamentalnych obszarów gospodarki.

Dziś, przypominają sygnatariusze oświadczenia, nawet 15 proc. ukraińskiego PKB pochłania spłata długów. Cierpią na tym zwykli ludzie, którzy nie mają np. szans na dobrą opiekę medyczną. Propozycją lewicowych partii jest przejęcie zadłużenia przez Europejski Bank Centralny.

Sankcje

Lewicowe partie oczekują również dalszych sankcji wymierzonych w Rosję, aż do momentu, kiedy wycofa ona swoje wojsko z Ukrainy i przerwie agresywne działania.

– Unia Europejska i jej państwa członkowskie muszą zadziałać zdecydowanie, ignorując grupy interesu i lobbystów. Wzywamy do konfiskaty majątków oligarchów rosyjskich w Europie i do przekazania ich państwu ukraińskiemu. Domagamy się również wyłączenia Sberbanku oraz Gazprombanku z systemu SWIFT oraz natychmiastowego zatrzymania importowania paliw kopalnych z Rosji do Unii Europejskiej – czytamy w stanowisku.

Jest w apelu również postulat dotyczący uchodźców z Ukrainy – lewica wzywa, by w państwach, gdzie znajdą schronienie, traktować ich na równi z miejscowymi, jeśli chodzi o możliwości podejmowania pracy, leczenia, nauki w szkole i na uniwersytetach. – W tym kontekście wzywamy Unię Europejską do solidarności i zapewnienia wsparcia finansowego w celu wzmocnienia systemów ochrony socjalnej w krajach przyjmujących uchodźców – wzywają działacze.

Exit mobile version