Pokaźna grupa demonstrantów zebrała się przed pomnikiem Mikołaja Kopernika w Warszawie, by głośno zaprotestować przeciwko wzbierającej w Polsce fali rasizmu i ksenofobii.

fot. strajk.eu

Organizatorami były organizacje lewicowe i demokratyczne: Inicjatywa Polska, Chlebem i Sola, Dom Otwarty, Demokracja Pracownicza, 18D Solidarity, Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi, Razem, Krytyka Polityczna i Zieloni. Mimo deszczowej pogody nastrój demonstrujących był bojowy, a kolejne przemówienia wygłaszane z platformy, zebrani przyjmowali z entuzjazmem. Przemawiali nie tylko politycy i działacze, ale tez przedstawiciele muzułmańskich imigrantów i Wietnamka. Nad głowami demonstrujących powiewały transparenty z hasłami: „Biała Polska tylko Zimą”, „Moją ojczyzną jest człowieczeństwo”, „Solidarność naszą bronią”, „Uchodźcy mile widziani”.

fot. strajk.eu

– Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak, Marek Jakubiak Paweł Kukiz, Jacek Kurski, przypominajmy te nazwiska, to są konkretne osoby, które odpowiadają za konkretne przestępstwa, które są popełniane, przez to, że szerzą rasizm, że te nienawistne poglądy są pokazywane na przykład w telewizji publicznej, która jest utrzymywana za nasze pieniądze. (…) Państwo polskie, politycy, zarówno Prawa i Sprawiedliwości jak i czasem różnych innych współpracują ze skrajna prawicą, finansują inicjatywy ONR, finansują inicjatywy Młodzieży Wszechpolskiej. (…) To się dzieje w całej Polsce. Prawo i Sprawiedliwość pomaga ONR-owi, pomaga Młodzieży Wszechpolskiej, karmi skrajna prawicę. Nie ma na to naszej zgody! Hańba! – mówiła Justyna Samolińska z Razem.

– Dzisiejsza manifestacja, choć oczywiście mogłaby być o wiele liczniejsza, jest bardzo ważnym znakiem, że mimo niepogody i mimo nieprzyjaznych głosów, które się pojawiają w mediach, ludzie są gotowi zaświadczyć swoja twarzą i obecnością, że są przeciwko rasizmowi i nienawiści. W polskim społeczeństwie zdarzają się jednostki, które pozwalają sobie na nienawistne wypowiedzi o innych osobach ze względu na kolor skóry lub pochodzenie. Natomiast to, jaka będzie dominująca w tej sprawie postawa w polskim społeczeństwie zależy tak naprawdę od decydentów, osób publicznych i głosu mediów – powiedziała dla Strajk.eu dyrektorka Amnesty International Polska Draginja Nadażdin.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. czytając artykuł przypomniał mi się pierwszy więzień polityczny pisuarów M.Piskorski i refleksja że ugrupowania lewicowe nic nie robią żeby człowieka uwolniono jest wielki krzyk o islamistów, homosiów, prawa Kobiet a niewinny działacz siedzi zamknięty bez pomocy z zewnątrz

  2. Pokaźna grupa tzn. szacunkowo ilu uczestników? W Gdańsku pojawiło się niestety tylko 100 osób-tak podaje np portal Trójmiasto. Według mnie: 1) beznadziejna promocja wydarzenia-sam o pikiecie dowiedziałem się w tym tygodniu z Facebooka 2) beznadziejna pogoda i trochę późna pora-o 19.00 w weekend trochę słabo 3) dla mnie też minus, że włączyło się KOD Pomorze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Trump na tropie postprawdy. Były prezydent USA zakłada własną platformę social media

Zbanowany na wszystkich serwisach społecznościowych jak Twitter i Facebook, Donald Trump d…