Ława przysięgłych podała werdykt: Derek Chauvin, oskarżony o morderstwo Georga Floyda jest winny zarzucanych mu czynów. Jaka kara mu grozi?

Jak zginął George Floyd?

W maju ubiegłego roku w Minneapolis, patrol policji został wezwany do jednego ze sklepów, gdzie George Floyd został oskarżony o użycie podrobionego banknotu. Podczas czynności policyjnych Floyd stawiał opór co spowodowało, że policjant Derek Chauvin postanowił użyć przymusu bezpośredniego. Skuł Floyda kajdankami i powalił na ziemię. Następnie klęczał zatrzymanemu na gardle przez wiele minut, mimo iż Floyd wielokrotnie powtarzał, że nie może oddychać. W końcu Floyd stracił przytomność i zmarł w wyniku uduszenia, jak wykazało śledztwo.

Proces Dereka Chauvina

Chauvinowi sąd postawił trzy zarzuty– nieumyślnego spowodowania śmierci w trakcie innego przestępstwa, zabójstwa trzeciego stopnia w wyniku niebezpiecznego działania policjanta i nieumyślnego spowodowania śmierci będącego skutkiem poważnego zaniedbania.

Obrona w trakcie procesu próbowała udowodnić, że Floyd był przestępcą i narkomanem, a śmierć nastąpiła nie w wyniku uduszenia, a ze względu na zły stan fizyczny ofiar, ze względu na zażywanie narkotyków. Sekcja zwłok wykazała jednak co innego. Obrońcy oskarżonego mówili też, że postępował on zgodnie z procedurami i zrobił wszystko co „dobrze wyszkolony policjant powinien w tej sytuacji zrobić”. Zadaniem policjanta było obserwować tłum, który bywa nieprzewidywalny, dlatego nie mógł zareagować na błagania Floyda.

Oskarżyciele twierdzili natomiast, że Chauvin użył nieproporcjonalnych środków przymusu bezpośredniego, które doprowadziły do śmierci zatrzymanego Floyda.

Proces trwał trzy tygodnie, a starannie wybrana ława przysięgłych wczoraj wydała werdykt: Derek Chauvin jest winny wszystkim trzem zarzucanym mu czynom. Grozi mu nawet do 40 lat pozbawienia wolności, jednak dokładny wyrok poznamy dopiero za 2 tygodnie. Pod budynkiem sądu w Minneapolis, zebrały się tłumy, czekające na sprawiedliwość dla Georga Floyda.

Black Lives Matter

To ważny wyrok dla społeczności Afroamerykanów w USA. Policyjna przemoc i morderstwa dotykają w dużo większym stopniu tej społeczności. Po morderstwie Floyda, przez całe Stany Zjednoczone przetoczyła się fala protestów przeciwko przemocy policyjnej wobec czarnych.

 

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…