Site icon Portal informacyjny STRAJK

„Disco przeciw nienawiści” – kobiece demonstracje w Warszawie i innych miastach Polski

facebook.com/WarKomSrod

Z okazji 8 marca Międzynarodowy Strajk Kobiet wychodzi na ulice, by tańcem i muzyką ogarnąć centrum Warszawy. Organizatorki sprzeciwiają się nierówności, kulturze gwałtu, wszelkiej dyskryminacji. Domagają się również zmiany nazwy stołecznego Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet.

Piątkowe wydarzenie to trzecia edycja Międzynarodowego Strajku Kobiet. „,Nienawiść zabija. Zabija kobiety, dzieci, zwierzęta, przyrodę, ludzi innych, młodszych, starszych, z niepełnosprawnościami, gejów, lesbijki, migrantki i uchodźców. Nienawiść poniża, zastrasza i bije. W domach, w szkołach, w instytucjach. Na ulicy, w mediach, w internecie. Mówimy temu NIE. Mówimy temu STOP” – piszą organizatorki.

Podczas eventu pod inicjatywą zmiany nazwy Ronda Dmowskiego będą zbierane podpisy, które następnie zostaną złożone złożone w Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego w radzie Warszawy.

„Największy parkiet w Warszawie? Rondo Dmowskiego! W ramach międzynarodowej akcji #8M urządzamy na Dmowskim DISCO Przeciw Nienawiści. Czas pogonić tych, co nienawidzą kobiet: mizoginów, szowinistów i nazioli; tych, co molestują nasze dzieci i tych, co sieją nienawiść. Zanim runą pomniki wszystkich dzbanów, wytańczmy naszą rewolucję” – zapowiada Warszawski Strajk Kobiet na Facebooku. – „Ubierzcie się kolorowo albo jak tylko chcecie :) Weźcie flagi, transparenty, papierowe serca, niech wreszcie zrobi się pozytywnie i kolorowo”.

Event rozpocznie się o godz. 18.00. Przyłączyć mają się do niego kobiety innych narodowości, z 60 różnych krajów m.in. Argentyny, Meksyku, Nikaragui, Peru, Polski, Rosji, Szwecji, Togo, Urugwaju, Stanów Zjednoczonych i Turcji.

Prócz tego Ogólnopolski Strajk Kobiet w ramach „8M” – III Międzynarodowego Strajku Kobiet zorganizuje dziś podobne imprezy w innych miastach Polski: Wrocław będzie demonstrował w ramach żądania rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej, Lublin powalczy o dofinansowanie in vitro, a mieszkanki Zielonej Góry o więcej nazw ulic z kobiecymi patronkami. Białystok już zbiera podpisy pod projektem zmiany nazwy ul. Łupaszki na Stulecia Praw Kobiet.

Strajk.eu zachęca do uczestnictwa.

Exit mobile version