10 osób zabitych i 21 rannych – to bilans wczorajszej strzelaniny w centrum handlowym Olympia w stolicy Bawarii. Sprawcą był 18-letni Niemiec irańskiego pochodzenia, który po ucieczce z budynku popełnił samobójstwo. Niemal na pewno motywem zbrodni nie był religijny fanatyzm.

Tragiczne wydarzenie miało miejsce wczoraj wieczorem w jednym z najchętniej uczęszczanych kompleksów handlowych w Monachium. Położone blisko Stadionu Olimpijskiego centrum odwiedza dziennie ponad 30 tys. osób. Ok. godz. 17:52 padły pierwsze strzały w okolicy restauracji Mc Donalds. Następnie świadkowie donosili jeszcze o kilku strzelaninach. Media podały informacje o ofiarach. Pod budynkiem znajdowały się już siły antyterrorystycznej grupy GSG9 oraz stworzony niedawno oddział BFE+ utworzony po zamachach we Francji.  Dołączyli do niech również funkcjonariusze  z elitarnej jednostki austriackiej policji Cobra. W mieście został ogłoszony stan najwyższego zagrożenia, przestały jeździć tramwaje, autobusy i metro, a policja ustawiła blokady na rogatkach miasta. Na początku rzecznik policji Thomas Baumann twierdził, że aktu terroru dokonały trzy osoby, potem jednak pojawiło się oświadczenie, w którym mowa była o jednym napastniku. Ok. godz. 20:30, podczas policyjnego pościgu sprawca popełnił samobójstwo.

Zamachowcem okazał się 18-letni Ali Sonboly – Niemiec z irańskimi korzeniami. Wcześniej nie był notowany. Jak powiedział szef monachijskiej policji Hubertus Andrae posiadał dwa paszporty – niemiecki i irański. Mieszkał z rodzicami w dzielnicy Maxvorstadt. Był synem taksówkarza i sprzedawczyni sklepowej. Według brytyjskiej gazety „The Telegraph” cierpiał na zaburzenia depresyjne. Nic nie wskazuje na to, by był członkiem organizacji terrorystycznej ani też działał w imię radykalnego islamu.

 

„Początkowo wydawało się, że za atakiem w Monachium stoi tak zwane Państwo Islamskie. Kiedy na jaw zaczęły wychodzić nowe fakty, taką możliwość trzeba wykluczyć” – powiedział w rozmowie z RMF FM  dr Wojciech Szewko, który dodał również, że źródła powiązane z Daesz przyznały, że nie stoją za atakiem. Ekspert zwraca uwagę na nagranie rozmowy zamachowca z filmującym go Bawarczykiem. Padają na nim słowa, które  wskazują na zupełnie inny trop.  „Przez Ciebie byłem zastraszany przez 7 lat. Teraz muszę kupić broń i cię zastrzelić” – krzyczał napastnik, co może sugerować, że młody szyita czuł się zaszczuty w coraz bardziej ksenofobicznym społeczeństwie. Dlatego też dr Szewko uważa, że najbardziej prawdopodobna jest wersja mówiąca o szaleńcu działającym w pojedynkę, bez zaczepienia w ideologii. „Jeśli wideo z dachu parkingu jest prawdziwe – to nie IS. Raczej naśladowcy Brevika. Ów na dachu krzyczy, że jest Niemcem” – dodaje specjalista ds. terroryzmu. 

Warto również pamiętać, że Irańczycy wyznają szyicką odmianę islamu, która dla bojowników Państwa Islamskiego jest herezją. Ludność szyicka jest z tego powodu brutalnie prześladowana przez bojowników kalifatu.

W reakcji na zamach w Berlinie zebrał się federalny komitet bezpieczeństwa złożony z przedstawicieli resortów siłowych. Do Niemiec z urlopu w USA wrócił również minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere.

Pięć z dziesięciu ofiar zamachu w centrum Olympia to nastolatkowie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. TVPinfo aż ziało chęcią udowodnienia, że to ISIS a tu taka klapa.
  Zwykły samobójca jakich setki rocznie, nawet w Polsce. Pamiętam, jak powiesił się w lesie syn moich sąsiadów.
  W Niemczech bardzo niedawno podobny gówniarz samobójca zastrzelił 18 kolegów ze szkoły zanim go policja utłukła. Parę tygodni temu był wyrok dla ojca za brak kontroli nad szafką z bronią.
  Tu nie są potrzebne wynurzenia polityczne tylko psychiatra, który by opowiedział o typach samobójców. Jedni wychodzą na most i czekają aż się zbierze tłum a drudzy porywają niewinnych ze sobą. Ten gówniarz nie różni się bardzo od pilota, który rozbija samolot bo tchórz nie chce sam umierać. W Polsce to samo i typ, który zabił w Łodzi w biurze pisu jest podobny. Tylko policja nie umiała strzelać. Nie cieszcie się, że mało bo ostatnio gówniarze szykują się do partyzantki więc takie przypadki pojawią się na pewno.
  P.S. Twierdził co prawda, że był w szkole prześladowany. Ale czy on jeden? I czy to prawda? Na imię miał Dawid. Z biblii. Typowe imię dla allachów.

 2. Linia obrony najwyraźniej została już przyjęta i jest forsowana:

  „Nie wiem, co ataki terrorystyczne mogą mieć wspólnego z uchodźcami. Atak w Nicei nie był spowodowany islamem. To był chory człowiek, który leczył się na depresję.”

  Robert Biedroń

  Ciężko stwierdzić czy śmiać się czy płakać.

 3. Zaszczuty w ksenofobicznym społeczeństwie?

  Ksenofobia w Monachium…

  Zajmij się Pan czymś innym, bo to zajęcie Pana przerasta. Jesteś Pan jeszcze młody i możesz zdobyć jakiś odpowiedni zawód.
  Te bzdury, które Pan wypisujesz, kiedyś odbiją się Panu czkawką. Pomyśl Pan o dzieciach, po co mają się wstydzić taty?

  Daj se Pan spokój…

 4. Kolejny zaszczuty, zastraszony, szaleniec sięga po broń – kupmy sobie zapas kolorowej kredy. Biedni, wykluczeni i niepełnosprawni jakoś nie targają się na życie innych. Wciskanie nam że ten typ nie miał koneksji z państwem islamskim to kiepski żart bo to nie państwo islamskie jest problemem tylko ta durna Islamska religia w każdej swojej odmianie!

  1. Nieźle ci się w tym pustym rozumku pochrzaniło. Zastanów się: Czy „zastraszony, zaszczuty” czy za dużo „multi-kulti” i kultury powitania. Wszystko jedno, aby tylko wojna z islamem się zgadzała.
   To może jeszcze udowodnisz, że taki sam samobójca w Łodzi strzelał na polecenie PI (albo Tuska, bo to ostatnio modne).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Europa z nowymi Niemcami jako głównym graczem nie będzie już taka sama

Tego się spodziewano. Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz będzie realizował umowę koalicyjną…