Wczoraj odbyła się premiera filmu “Pokot”, ważne dzieło Agnieszki Holland.  Ważne przede wszystkim  dlatego, że godzi w tradycyjne polskie zamiłowanie do polowań.

fot. wikimedia commons

Holland, nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie, spotkała się z krytyką ze strony recenzentów. Jej filmowi zarzucono, że pokazuje świat idealny, jej bohaterowie żyją w całkowitej harmonii z przyrodą, co w dzisiejszym świecie uznane może być za nierealne i naiwne podjęcie tematu. Holland jednak stwierdziła, że nie boi się podjąć dyskusji:

– Bardzo trudno jest mi zrozumieć, dlaczego ludzie tak różnie reagują na projekcję. Nagle ekologia i prawa kobiet stały się polem bardzo ostrej walki. Nie boję się tego.

Podczas premiery przed pokazem zaplanowano spot promujący film “Jutro będzie futro”, pierwszą pełnometrażową produkcję fundacji “Viva!” o przemyśle futrzarskim. Holland wspiera “Vivę!” w jej działaniach, przeczytała ostatni raport fundacji i opowiedziała się jako przeciwniczka futer naturalnych. W “Pokocie” zresztą również poruszono ten wątek.

Film powstał na motywach powieści “Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk. Główna bohaterka, żyjąca samotnie w Sudetach astrolożka, pewnego dnia znajduje ciało swojego sąsiada, kłusownika. Trop prowadzi ku społeczności łowieckiej.

Tytuł filmu nawiązuje do krwawego rytuału układania ciał zabitych zwierząt obok siebie, co ma stanowić formę triumfu. Holland celowo nawiązała do motywu Arkadii, zakłóconej przez zło, które wdziera się do niej siłą – w filmie pełno metafor nawiązujących do Holokaustu i obozów zagłady.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. następny Knot – widziałem ostatnio zestawienie polskich najnowszych filmów jest ich 9, na wszystkie do kin poszło 2,70mln osób

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Nie dla zysków, nie dla uciechy miliarderów. Powstaje oddolny europejski puchar piłkarski

Nie tylko Legia Warszawa reprezentuje polski futbol w europejskich pucharach w sezonie 202…